Γιατί πάει όλος ο κόσμος για ΣΚ στη Νεμέα;

Τα κρασιά, οι αμπελώνες, τα αρχαία, τα επισκέψιμα οινοποιεία, τα τέλεια ταβερνάκια, και όλα όσα κάνουν τη Νεμέα τον ιδανικό προορισμό για ΣΚ και μονοήμερες.

Γιατί πάει όλος ο κόσμος για ΣΚ στη Νεμέα;

Ο μεγαλύτερος αμπελώνας της Ελλάδας απέχει μια ώρα από την Αθήνα, και έχει τόσα πράγματα να κάνεις και να δεις, οινικά και μη, που δεν στριμώχνονται όλα σε μία μονοήμερη. Αν ωστόσο το μπάτζετ δεν βγαίνει για ΣΚ, κανείς δεν σε εμποδίζει να έρθεις και να ξαναέρθεις, και κάθε φορά να ανακαλύπτεις και κάτι νέο: Από την αρχαία μας Ιστορία ως το νέο αγαπημένο σου κρασί, και από το τέλειο μονοπάτι για πεζοπορίες στη φύση ως την απόλυτη γαστρονομική εμπειρία μέσα σε ένα βαγόνι τραίνου. Και αν δεν ξέρεις από πού να πρωτοξεκινήσεις, εμείς είμαστε εδώ, να σου συγκεντρώσουμε τα χάιλαητ της τέλειας εκδρομής στη Νεμέα.

Εν αρχή ην ο αρχαιολογικός χώρος

Ο αστερισμός που σήμερα λέμε Λέοντα ήταν κάποτε λιοντάρι, φοβερό και τρομερό. Το σκότωσε ο Ηρακλής γιατί ενοχλούσε τους κατοίκους της Νεμέας, κι ο Δίας ανέλαβε να στείλει το άψυχο κορμί του στον ουρανό. Στον ίδιο ουρανό που οι κολώνες του ναού του μοιάζουν σήμερα να προσπαθούν να αγγίξουν. Δεν είναι, όμως, μόνο ο εντυπωσιακός ναός του Δία λόγος για να έρθεις μέχρι την Αρχαία Νεμέα: Είναι και το φαντασμαγορικό στάδιο που φιλοξενούσε από το 573 π.Χ. τα Νέμεια, αθλητικούς αγώνες προς τιμήν του πατέρα των θεών, και το Αρχαιολογικό Μουσείο της Νεμέας, όπου μια άψογη μακέτα, σοφά τοποθετημένη δίπλα στη μεγάλη τζαμαρία που βλέπει απευθείας στον Ναό, θα σου εξηγήσει πού ακριβώς ήταν τι.

Ό,τι βλέπεις εδώ, από το μουσείο μέχρι τους αναστηλωμένους κίονες του ναού, είναι έργο ζωής ενός σπουδαίου αρχαιολόγου, του καθηγητή του Πανεπιστημίου Μπέρκλεϊ της Καλιφόρνια, Στέφανου Μίλλερ, ο οποίος ξεκίνησε τις ανασκαφές το 1973, έζησε μεγάλο μέρος της ζωής του και πέθανε το 2021 στη Νεμέα. Ο αρχαιολογικός χώρος και το μουσείο της Νεμέας είναι επισκέψιμα καθημερινά εκτός Τρίτης, 8.30-15.30, με ενιαίο εισιτήριο 6€.

Διαβάστε περισσότερα - Αρχαία Νεμέα: Εκδρομή στα λημέρια του Ηρακλή

All aboard the wine train

Μια τέλεια ιδέα είχε το καλοκαίρι που μας πέρασε ο πάντα πρωτοπόρος Γιώργος Παλυβός, στον οποίο η Νεμέα χρωστά εν πολλοίς την οινική της αναγέννηση: Στο ψηλότερο σημείο του (επισκέψιμου από το 1998) κτήματός του, ένα παλιό βαγόνι τραίνου έχει μεταμορφωθεί σε μίνι εστιατόριο, και φιλοξενεί γευσιγνωσίες και οινικές δοκιμές τόσο στο διαμορφωμένο α λα Orient Express εσωτερικό του, όσο και στο καταπληκτικό μπαλκόνι μπροστά του, που απολαμβάνει πανοραμική θέα στον αμπελώνα και τα χωριά γύρω του –από τη μια η Αρχαία Νεμέα, από την άλλη το Κουτσομόδι. Πριν πιάσεις θέση στο τραίνο, θα μάθεις όλα όσα ήθελες πάντα να ξέρεις για το κρασί, στην δωρεάν ξενάγηση στο κτήμα και το κελάρι του οινοποιείου. Λεπτομέρειες και κρατήσεις εδώ

@in2life_gr Το Κτήμα Παλυβού στη Νεμέα είναι η τέλεια εκδρομή για σήμερα, Παγκόσμια Ημέρα Οινοτουρισμού, αλλά και για κάθε μέρα 💕 #νεμεα #παλυβός #κρασι #μονοημεροταξιδι #εκδρομές #ελληνικοτικτοκ #πελοποννησος #οινοποιειο #μπεςφοργιου #fyp ♬ Fine Wine - Devin Kennedy

Μη Σεμέλη, έχει κι άλλο

Στο Κούτσι της Νεμέας, το Κτήμα Σεμέλη φωλιάζει στην καρδιά ενός αμπελώνα σκαρφαλωμένου σε υψόμετρο 650 μέτρων με πανοραμική θέα που πιάνει από τις γύρω βουνοπλαγιές ως την θάλασσα. Εδώ οι ξεναγήσεις αφηγούνται μια ολόκληρη ιστορία, που ξεκινά από τους χώρους παραγωγής, συλλογής, οινοποίησης και εμφιάλωσης, και καταλήγει στο υποβλητικό κελάρι όπου παλαιώνουν τα κρασιά, προτού περάσει στην διακοσμημένη με έργα τέχνης αίθουσα όπου πραγματοποιούνται οι γευστικές δοκιμές. Το κόστος ξεκινά από 19€ το άτομο, για ξενάγηση μίας ώρας και δοκιμή τεσσάρων από τις ετικέτες του κτήματος. Λεπτομέρειες εδώ

Και λίγο κρασί ακόμα

Δε σου φτάνει, θέλεις κι άλλο; Μην ανησυχείς, έχει: Περί τα 20 οινοποιεία της Νεμέας είναι επισκέψιμα, μεταξύ αυτών το Οινοποιείο Μπαραφάκα, το Κτήμα Αναγέννηση, η Γαία Οινοποιητική, και το Κτήμα Μπαϊρακτάρη. Δες τα όλα συγκεντρωμένα εδώ

Να περπατήσουμε όμως και λίγο

Άλικος Αμπελώνας λέγεται η σύντομη μεν, απολαυστική δε κυκλική διαδρομή τριών χιλιομέτρων που ξεκινά από το Ψάρι Κορινθίας, μισή ώρα έξω από τη Νεμέα. Η διαδρομή είναι ιδανική για αρχαρίους, τη διασχίζεις σε περίπου 45 λεπτά (κάτι παραπάνω αν σταματάς συνέχεια για να χαζέψεις την θέα) περπατώντας σε μονοπάτια σκεπασμένα από βελανιδιές που τους χαρίζουν απλόχερα την σκιά τους, περνώντας δίπλα από ξωκλήσια, πηγές με τρεχούμενα νερά, καταπράσινους αμπελώνες και κτήματα κορινθιακής σταφίδας. Αναλυτικές οδηγίες και χάρτης της διαδρομής εδώ

Πού τρώμε εδώ;

Δύο σπουδαία εστιατόρια πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε στο πρόγραμμα των περιηγήσεων στη Νεμέα:

Τα 17 Χωριά, που βαφτίζουν τα πιάτα τους με τα ονόματα των χωριών της περιοχής, και έτσι προκύπτουν δημιουργίες όπως το Κούτσι, ριζότο με βασιλομανίταρα και σύγκλινο (14€), η Νεμέα, κουνέλι με πετιμέζι και σπαστή πατάτα (15€), το Πετρί, οσομπούκο με άρωμα λεμόνι και ρύζι μπασμάτι (17€), και το Κεφαλάρι, νιόκι με γκοργκοντζόλα και καρύδι (13€). Εννοείται πως συνοδεύεις με κρασί από την εντυπωσιακή λίστα στην οποία εκπροσωπείται σχεδόν ολόκληρος ο αμπελώνας (οι τιμές των ποτηριών ξεκινούν από τα 4€).

Ο Σοφός, που θα ακούσεις κόσμο να το λέει και Η Ταβέρνα του Σοφού, στο μενού του οποίου ξεχωρίζουμε τον καγιανά με σύγκλινο (8€), τα σπαράγγια με αυγά, στάκα, λάδι μαύρου σκόρδου και Κατίκι (8€), τη μελιτζάνα με σάλτσα ψητής ντομάτας και καπνιστή γραβιέρα Κρήτης (10€), το χοιρινό με λιαστές ντομάτες, που σερβίρεται με γκόγκες, στακοβούτυρο και μυζήθρα (12€), και το μοσχαρίσιο φιλέτο με φιστίκι, σάλτσα από Μαυροδάφνη, καραμελωμένο πουρέ κουνουπιδιού και πίκλες από κουνουπίδι και τζίντζερ (18€). Κι εδώ η λίστα κρασιών είναι από άλλο πλανήτη –εκείνον της Νεμέας– με τα ποτήρια να ξεκινούν από 4€.