Ανακαλύψτε τη Βυζαντινή Αθήνα σε μία βόλτα

Αυτή την Κυριακή ανακαλύπτουμε την βυζαντινή Αθήνα μαζί με τους Atenistas, που οργανώνουν το 5ο Open Walk σε 17 σημεία-όροσημα της βυζαντινής πλευράς της πόλης.
Ανακαλύψτε τη Βυζαντινή Αθήνα σε μία βόλτα
Ξεναγήσεις, ομιλίες, ιστορία, μουσική, διαδραστικά εκθέματα και ολόκληρη η βυζαντινή ιστορία της πόλης μας περιμένουν να τα ανακαλύψουμε σε μια μεγάλη βόλτα, μαζί με τους Atenistas που οργανώνουν αυτή την Κυριακή 24 Μαΐου το 5ο OpenWalkAthens σε 17 μνημεία-ορόσημα στο κέντρο της Αθήνας.

Το 5ο κατά σειρά OWA αφορά βυζαντινά μνημεία στο κέντρο της πόλης που προσπερνάμε καθημερινά χωρίς να τα γνωρίζουμε. Έτσι, την Κυριακή 24 Μαΐου από τις 11:30 έως τις 15:30, η Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνων παρέχει την ελεύθερη πρόσβαση σε ιστορικούς χώρους αιώνων που ανοίγουν τις πόρτες τους και ξεναγούν τους επισκέπτες στους θησαυρούς τους. Την ίδια μέρα, και μόνο για αυτή την Κυριακή, όλα τα Βυζαντινά Μνημεία του κέντρου θα είναι ανοιχτά για τους επισκέπτες του Open Walk.

Μεγαλοπρεπείς Βασιλικές, πλινθοπερίβλητες αψίδες, περίτεχνες τοιχογραφίες, κεραμικές και επίχρυσες διακοσμήσεις, αρχαίες εικόνες, ιερά κειμήλια, μεσαιωνικά τέμπλα, μωσαϊκά δάπεδα, τρούλοι σπάνιας αρχιτεκτονικής, επιβλητικά καμπαναριά, αρχαιοελληνικοί ναοί και στήλες, ρωμαϊκά λουτρά σε προαύλιο εκκλησίας, χριστιανικές κατακόμβες και κρύπτες, βυζαντινά εκκλησάκια σε υπόγεια σύγχρονων κτιρίων, όπως η Αγία Ελεούσα στο υπόγειο της Βιβλιοθήκης σας περιμένουν για να γνωρίσετε κομμάτια Ιστορίας που δεν ξέρατε ότι υπήρχαν στην καρδιά της Αθήνας.

Παράλληλα, κληρικοί και ακαδημαϊκοί θα αναλύουν την αρχιτεκτονική και εσωτερική βυζαντινή τεχνοτροπία των ναών, τους θρησκευτικούς συμβολισμούς καθώς και την εκκλησιαστική παράδοση. Θα διεξαχθεί επίσης ανοικτή συνομιλία στη Μονή Πετράκη με τον Ιστορικό κ. Νικόλαο Μοσχονά, Ομ. Δ/ντή του Εθν. Ιδρύματος Ερευνών, με θέμα την Ιστορία και τον κοινωνικοπολιτικό ρόλο της Αθήνας κατά την περίοδο της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας. Ο καθηγητής Βυζαντινής μουσικής κ. Κωνσταντίνος Μουτάφης θα μας συστήσει τα Βυζαντινά μουσικά μονοπάτια σε μια ομιλία με θέμα: «Ταξίδι στο χρόνο της βυζαντινής μουσικής» και η αγιογράφος κα. Σοφία Τριανταφύλλου θα δείξει σε ζωντανό χρόνο τη δημιουργία αγιογραφιών.

Πώς θα συμμετέχετε:
Θα προμηθευτείτε τον χάρτη από το σημείο εκκίνησης (Ναός του Αγίου Ελευθερίου, παρεκκλήσι της Μητρόπολης, πλ. Μητροπόλεως) και θα συνεχίσετε με την παρέα σας τη διαδρομή διαμορφώνοντάς την ελεύθερα όπως εσείς θέλετε, θα περιηγηθείτε στους 17 χώρους που θα είναι ανοικτοί, θα παρακολουθήσετε τις ξεναγήσεις και θα πάρετε ελεύθερα μέρος στα διαδραστικά δρώμενα και στις εκδηλώσεις.

Η λίστα με τα 17 σημεία:
• Σημείο εκκίνησης: Παναγία Γοργοεπήκοος – Άγιος Ελευθέριος – Μικρή Μητρόπολις