Πώς να κάνετε μυστικές συνομιλίες στο Facebook

Την υπηρεσία Secret Conversations λανσάρει το Facebook Messenger, για όσους θέλουν απόλυτη ασφάλεια στις διαδικτυακές συνομιλίες τους.
Πώς να κάνετε μυστικές συνομιλίες στο Facebook
Την ενσωμάτωση ολοκληρωμένης (end to end) κρυπτογράφησης στις συνομιλίες που κάνουν οι χρήστες του στο Messenger ανακοίνωσε το Facebook.

Πρόκειται για πιλοτική υπηρεσία στη δημοφιλή εφαρμογή, που θα δίνει τη δυνατότητα σε όσους το επιθυμούν να κάνουν απολύτως… εμπιστευτικές συζητήσεις, και να μην μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτές τις συνομιλίες ούτε το ίδιο το Facebook. Αυτό παράλληλα σημαίνει ότι δεν θα μπορεί να παραδίδει στοιχεία στις αρχές, εφόσον ζητηθούν.

Η υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη από μία μόνο συσκευή για κάθε χρήστη και δεν θα είναι δυνατή η αποστολή video, GIF ή οι πληρωμές χρημάτων.

Τα Secret Conversations έχουν ήδη προστεθεί δοκιμαστικά σε επιλεγμένους χρήστες του Facebook, αλλά αναμένεται να ενσωματωθούν στα Messengers για το ευρύ κοινό μέσα στο καλοκαίρι.

Πηγή