Ορθόδοξο καταφύγιο για τους πληγέντες στη Γάζα

Προστασία σε παραπάνω από χίλιους Παλαιστίνιους Μουσουλμάνους προσφέρει ο ελληνικός Ορθόδοξος ναός του Αγίου Πορφυρίου στη Γάζα.
Ορθόδοξο καταφύγιο για τους πληγέντες στη Γάζα
Μπορεί οι επίσημες διδαχές της Ορθόδοξης Εκκλησίας να κατακεραυνώνουν τους «άπιστους», όμως σε περιπτώσεις όπως αυτές της σφαγής στη Γάζα η ανθρωπιά υπερισχύει.

Στον ελληνικό Ορθόδοξο ναό του Αγίου Πορφυρίου στην περιοχή, περίπου χίλιοι Παλαιστίνιοι, Μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα, έχουν βρει καταφύγιο τις εφιαλτικές αυτές ώρες.

Η εκκλησία προσφέρει στους πρόσφυγες φαγητό, κουβέρτες και παιχνίδια για τα παιδάκια, αλλά όπως λένε οι μοναχοί ο ναός ενδεχομένως να μην αποτελέσει ασφαλές καταφύγιο για πολύ ακόμα αφού ισραηλινά πυρά που έπεσαν κοντά στο ναό κατέστρεψαν κάποιους τάφους.

Αξιωματούχοι του ΟΗΕ καταγγέλλουν ότι πλέον οι άμαχοι δεν έχουν μέρη να καταφύγουν, αφού οι Ισραηλινοί βομβαρδίζουν αδιακρίτως πολιτικούς και στρατιωτικούς στόχους. Όπως λέει στο Reuters η Παλαιστίνια Jawaher Sukkar, η οποία κατέφυγε στο ναό με τα παιδιά της:

«Φύγαμε από τα σπίτια μας και ήρθαμε εδώ και βομβάρδισαν την εκκλησία. Πού να πάμε; Ας μας πουν πού να πάμε».

Ν.Γ.