50 λόγοι που ανυπομονούμε για το καλοκαίρι στην Αθήνα

Οι συναυλίες. Οι μυστικές αυλές. Οι βουτιές στο φεγγαρόφωτο. Και άλλοι 47 λόγοι να ανυπομονούμε για το μεγάλο αθηναϊκό καλοκαίρι.

50 λόγοι που ανυπομονούμε για το καλοκαίρι στην Αθήνα

Δεν είναι παρηγοριά στον άρρωστο. Δεν είναι «βρίσκω κάτι να γεμίσω τις μέρες μου μέχρι να φύγω για το νησί». Το καλοκαίρι στην Αθήνα είναι από μόνο του κάτι που ανυπομονούμε κάθε φορά να ζήσουμε. Κι αυτοί είναι 50 διαφορετικοί λόγοι που έχουμε να μετράμε αντίστροφα για το φετινό.

Οι Wet Leg και το απόλυτο φετινό ροκ χιτ τους, Chaise Longue, που θα ακούσουμε live στις 25 Ιουνίου στην Πλατεία Νερού.

Η (κάθε) βραδινή βουτιά στο φεγγαρόφωτο, στην αμμουδερή παραλία κάτω από τον ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο.

Το πολυβραβευμένο Grupo Marea από την Αργεντινή για πρώτη φορά στην Ελλάδα, με την παράσταση Θεατρικό Έργο στις 14 και 15 Ιουνίου στο Φεστιβάλ Αθηνών.

Τα βραχάκια του Αρείου Πάγου το σούρουπο, πλημμυρισμένα κόσμο που χαζεύει τη στιγμή που ανάβουν τα φώτα της Ακρόπολης.

Οι Guns ’n’ Roses στις 22 Ιουλίου στο ΟΑΚΑ.

Η στιγμή που θα συναντάμε στο αεροδρόμιο κόσμο που θα ‘ρχεται απ’ τα ξένα.

Η νύχτα που θα ξανανοίξει, μετά από τρία ολόκληρα χρόνια απουσίας, το Cine Paris στην Πλάκα.

Οι James που θα γιορτάσουν τα 40 τους χρόνια με μια επική συναυλία με συμφωνική ορχήστρα στο Ηρώδειο, στις 10 Ιουλίου.

Τα ουζάκια με ψαρομεζέδες Κυριακή μετά το μπάνιο, σε ένα τραπεζάκι πλάι στο κύμα στο Πόρτο Ράφτη.

Οι θαλασσινές βόλτες από την Καστέλλα στην Πειραϊκή, με παγωτό χωνάκι στο χέρι.

Οι Χαΐνηδες με τους Social Waste για πρώτη φορά σε κοινή συναυλία, στις 17 Ιουνίου στην Τεχνόπολη.

Τα βράδια με κοκτέιλ σε κάποια δροσερή αυλή των Πετραλώνων. Ή του Κεραμεικού.

Οι πλημμυρισμένες τουρίστες ταράτσες-με-θέα-Ακρόπολη γύρω από το Μοναστηράκι.

Οι Prodigy στις 21 Ιουλίου στην Πλατεία Νερού, στο πλαίσιο του larger than life φέτος Release Festival.

Οι απογευματινές βόλτες στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου, που διακόπτονται από τις μελωδίες των πλανόδιων μουσικών (ο κανόνας λέει ότι, αν καλλιτέχνης του δρόμου σε κάνει να σταματήσεις να περπατάς, του χρωστάς λεφτά).

Όλες οι φορές που θα πας σε ένα καινούριο μπαράκι, θα το ερωτευτείς και θα το κάνεις στέκι σου. Μέχρι να βρεις το επόμενο.

Οι άδειοι δρόμοι του Αυγούστου, που θα σε αφήνουν να πηγαίνεις γραφείο-μπαρ-παραλία, όλα σε λιγότερο από 20λεπτο οδήγημα μεταξύ τους.

Οι Black Keys στις 8 Ιουλίου στη Μαλακάσα. Και η Μαλακάσα γενικώς, γιατί πολύ μας έλειψε.

Οι τζαζ βραδιές στην πλατεία, που διοργανώνει με ελεύθερη είσοδο το Φεστιβάλ Αθηνών στον υπέροχο βιομηχανικό χώρο της Πειραιώς 260, πολλά βράδια του Ιουνίου και του Ιουλίου.

Οι επανεκδόσεις κλασικών κι αγαπημένων ταινιών, με ποπκόρν και παγωμένες μπύρες στον Ζέφυρο των Πετραλώνων.

Τα σουβλάκια στα όρθια μετά από ξενύχτι, έξω από τον Έλβις στον Κεραμεικό, παρέα με τη μισή Αθήνα, συζητώντας σχέδια για διακοπές.

Η Πανσέληνος του Αυγούστου όπως θα φαίνεται από τον ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο.

Η νέα παράσταση του Στάθη Λιβαθινού, Καζανόβα / Δον Ζουάν, βασισμένη στα κείμενα του Λόρδου Μπάιρον και της Μαρίνας Τσβετάγεβα. Από τις 14 ως τις 18 Ιουνίου, στην Πειραιώς 260.

Οι Kraftwerk στις 16 Ιουλίου στο Ηρώδειο, γιατί όσες φορές και να τους δούμε ποτέ δεν θα είναι αρκετές. Κι επίσης γιατί το Ηρώδειο θα τους πηγαίνει πολύ.

Οι Παίχτες του Γκόγκολ, η παράσταση-φαινόμενο της περασμένης σαιζόν, σε σκηνοθεσία Γιώργου Κουτλή, στις 26 Ιουνίου στο Θέατρο Βράχων.

Η Ελευσίνα Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης, και οι εκατοντάδες ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις που έχει προγραμματισμένες για φέτος το καλοκαίρι.

Η νέα ταινία του Γιώργου Λάνθιμου στις 8 Σεπτεμβρίου στους κινηματογράφους.

Η μεσημεριανή δροσιά κάτω από τα πεύκα, στο δάσος πίσω από την παραλία του Σχινιά.

Οι βουτιές στα σχεδόν κυκλαδίτικα νερά του ΚΑΠΕ στο Σούνιο.

Το ηλιοβασίλεμα όπως φαίνεται από τον Λυκαβηττό.

Οι βραδινές βουτιές στο Καβούρι.

Η σούπερ σταρ Rosalía στις 20 Ιουνίου στην Πλατεία Νερού, στο πλαίσιο της σύμπραξης του Release με το SNF Nostos.

Ο απόλυτος showman Robbie Williams την 1η Ιουλίου στο Terra Vibe της Μαλακάσας.

Οι μεγάλες σαββατιάτικες βόλτες στα ασβεστωμένα σοκάκια των Αναφιώτικων.

Τα πικνίκ στη σκιά των δέντρων, με φόντο την Ακρόπολη, στον λόφο του Φιλοπάππου.

Τα ξενύχτια με ρακές και μεζεδάκια σε τραπεζάκια έξω στα Εξάρχεια.

Οι ξένοι φίλοι που μένουν εκστατικοί βλέποντας τον Δία με τα μάτια τους στο Αρχαιολογικό Μουσείο.

Τα τραγούδια του ελληνικού λαού σε ένα drag ορατόριο από τον Γιάννη Σκουρλέτη και την ομάδα 4Frontal στις 17 και 18 Ιουλίου στην Πειραιώς 260.

Ο μυθικός Andrea Bocelli στις 18 Ιουλίου στο ΟΑΚΑ.

Οι Βάκχες του Ευριπίδη στις 7 Ιουλίου στο Θέατρο Πέτρας, σε σκηνοθεσία Έλενας Μαυρίδου, με τους Δημήτρη Λάλο και Γιώργο Χριστοδούλου στους πρωταγωνιστικούς ρόλους.

Οι μαγικές βραδιές με θερινό σινεμά και ζωντανή μουσική στον Κήπο του Μεγάρου.

Οι κοπάνες από τα γραφεία κάποιο αυγουστιάτικο μεσημέρι, για ουζάκι και μεζέ στην διπλανή πλατεία.

Το Athens Open Air Film Festival που θα κάνει για 13η χρονιά όλη την πόλη ένα μεγάλο θερινό σινεμά, με ελεύθερη είσοδο.

Τα κυριακάτικα brunch στις δροσερές αυλές του αθηναϊκού βορρά.

Τα απογεύματα με βιβλία και σπιτικές λεμονάδες στην αυλή του café-βιβλιοπωλείου Booktalks στο Παλαιό Φάληρο.

Η Ελευθερία Αρβανιτάκη και η Ελεωνόρα Ζουγανέλη μαζί στη σκηνή του Θέατρου Βράχων στις 28 Ιουνίου.

Η ανατολή του ήλιου, όπως φαίνεται από την παραλία όπου πήγες για βραδινό μπάνιο και σε βρήκε το ξημέρωμα. Στις Μαρίκες της Ραφήνας, ας πούμε.

Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου που θα γιορτάσει μισό αιώνα τραγούδια στις 14 Ιουλίου στο Καλλιμάρμαρο.

Τα αστέρια στον αθηναϊκό ουρανό, όπως φαίνονται από τα πλατώματα γύρω από το Αστεροσκοπείο της Πεντέλης.

Οι βουτιές από ψηλά, από τα βραχάκια στα Λιμανάκια.