Ουρές από τα ξημερώματα στον Πειραιά για το προσκύνημα της Αγίας Ζώνης

Χιλιάδες πιστοί σχηματίζουν ουρές στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου στον Πειραιά προκειμένου να προσκυνήσουν την Αγία Ζώνη της Παναγίας.

Ουρές από τα ξημερώματα στον Πειραιά για το προσκύνημα της Αγίας Ζώνης

Αμέτρητοι είναι οι πιστοί που συρρέουν έξω από τον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου στον Πειραιά και περιμένουν ευλαβικά προκειμένου να προσκυνήσουν την Αγία Ζώνη της Παναγίας. Ο κόσμος είναι τόσος πολύς που οι πρώτες ουρές σχηματίζονται από τα ξημερώματα, σύμφωνα με ρεπορτάζ του ΣΚΑΪ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Αγία Ζώνη της Παναγίας είναι το μοναδικό θεομητορικό κειμήλιο το οποίο διασώζεται από την επίγεια ζωή της και φυλάσσεται στη Μονή Βατοπαιδίου.

Χθες δόθηκε παράταση κατά μία ημέρα με αποτέλεσμα η αναχώρηση της Αγίας Ζώνης για το Άγιο Όρος να γίνει σήμερα στις 12:00 μμ. Ωστόσο δεν αποκλείεται να δοθεί νέα παράταση σύμφωνα με το ίδιο ρεπορτάζ.