Τα κτίρια της Αθήνας τότε και τώρα

Το εντυπωσιακό Μέγαρο Κούπα, το Ιλίου Μέλαθρον, η Ακαδημία Αθηνών και πολλά ακόμα αθηναϊκά κτίρια τότε και σήμερα σε μια νοσταλγική photo gallery.
Τα κτίρια της Αθήνας τότε και τώρα
του Νικόλα Γεωργιακώδη

Ένας από τους δεκάδες τρόπους με τους οποίους μπορεί κάποιος να ανακαλύψει την ιστορία της Αθήνας είναι μέσω των κτιρίων της. Από τα πιο «γκράντε» κτίσματα όπως η Ακαδημία Αθηνών, μέχρι τα πιο… ταπεινά όπως ένας καφενές στα Εξάρχεια, όλα μιλούν στην καρδιά και έχουν τη δική τους ιστορία.

Μάλιστα αν τις συγκρίνουμε τις εικόνες αυτές με τις εικόνες του τώρα, οι διαφορές είναι σε αρκετές περιπτώσεις μεγάλες.

Το πανέμορφο Μέγαρο Κούπα τo 1912, έργο του Enrst Ziller. Πηγή: Φωτογραφικό Αρχείο Μουσείου Μπενάκη.

Το Μέγαρο το 1970. Φωτογραφία: Στέλιος Β. Σκοπελίτης

Το Μέγαρο Κούπα σήμερα, χωρίς διάκοσμο και με έναν επιπλέον όροφο. Πηγή.

Το Ιλίου Μέλαθρον, του Ernst Ziller το 1896.

Το Ιλίου Μέλαθρον σήμερα. Στον χώρο του πλέον στεγάζεται το Νομισματικό Μουσείο Αθηνών.

Το παλαιό κτήριο της Αρχαιολογικής Εταιρείας το 1940 στη συμβολή των οδών Πανεπιστημίου και Ομήρου, έργο του Ιωάννη Mιχ. Αξελού. Πηγή.

Το διατηρητέο κτίριο σήμερα. Πηγή.

Ο Ναός του Ηφαίστου το 1920. Πηγή.

Ο Ναός του Ηφαίστου σήμερα.

Η Έπαυλη Κουμουνδούρου στον Πειραιά, χτισμένη πάνω στο ιερό της Μουνυχίας Αρτέμιδος κάπου το 1900. Πηγή. pireorama.blogspot.com

Σήμερα, στο ίδιο σημείο ο Ναυτικός Όμιλος Πειραιά. Πηγή. pireorama.blogspot.com

Το κτίριο Σίνα (Αστεροσκοπείο) στον λόφο Νυμφών και ο θόλος του τηλεσκοπίου Δωρίδη στον λόφο της Πνύκας το 1903. Πηγή.

Το τηλεσκόπιο σήμερα.

Ο Καθολικός Καθεδρικός Ναός του Αγίου Διονυσίου Αρεοπαγίτη, στη συμβολή Πανεπιστημίου και Ομήρου το 1950.

Ο Ναός σήμερα. Πηγή.

Η Εθνική Βιβλιοθήκη υπό κατασκευή το 1895. Πηγή

Η Βιβλιοθήκη σήμερα.

Το Γερμανικό Αρχαιολογικό Ινστιτούτο στη συμβολή της Χαριλάου Τρικούπη με την Φειδίου. Πηγή

Το Ινστιτούτο σήμερα. Πηγή.

Το Μέγαρο Αλέξανδρου Διομήδη στην Γ’ Σεπτεμβρίου, όπου στεγαζόταν το ιστορικό αρχείο της Εθνικής Τράπεζας. Πηγή.

Το κτίριο σήμερα.

Η Χαροκόπειος Οικονομική Σχολή στην Καλλιθέα, το 1930, η οποία χτίστηκε σε σχέδια του Αναστασίου Μεταξά.

Σήμερα, το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο όπου στεγάζονται τα τμήματα Διατροφολογίας και Γεωγραφίας.

Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο το 1890.

Το Πολυτεχνείο σήμερα.

Το Μικρό Πολυτεχνείο στην Πατησίων το 1970. Πηγή.

Το ίδιο κτήριο σήμερα, πλέον κατάστημα ρούχων Marks & Spencer. Πηγή.

Το Καφενείο «Τα Εξάρχεια» όπως φαίνεται από την Ανδρέα Μεταξά το 1966. Φωτογραφία: Γεώργιος Μπακούρος.

Στο ίδιο σημείο σήμερα, υπάρχει πολυκατοικία και μαγαζί με street food.

Το Δημαρχιακό Μέγαρο στην πλατεία Κοτζιά το 1951. Πηγή.

Το Μέγαρο σήμερα. Πηγή.

Το Μέγαρο Πάλλη στο Σύνταγμα, το 1965. Φωτογραφία: Γεώργιος Μπακούρος.

Το ίδιο κτίριο σήμερα στεγάζει το κατάστημα Public.