ΤΕΧΝΕΣΘΕΑΤΡΟ - ΧΟΡΟΣ

Πριν την Αποχώρηση: Ο Μαστοράκης σκηνοθετεί Μπέρνχαρντ

Ο Νίκος Μαστοράκης σκηνοθετεί το αριστούργημα του Τόμας Μπέρνχαρντ με πρωταγωνίστρια την Μπέττυ Αρβανίτη, στο Θέατρο της Οδού Κεφαλληνίας.

The Children: Lucy Kirkwood στο Θέατρο Ιλίσια

Η Ρένια Λουϊζίδου, ο Γεράσιμος Σκιαδαρέσης και η Πέγκυ Σταθακοπούλου πρωταγωνιστούν στο έργο της Lucy Kirkwood που ανεβαίνει για πρώτη φορά στην Ελλάδα.

Οι Λαντζέρηδες στο Σύγχρονο Θέατρο

Τρεις άνδρες βρίσκονται στο υπόγειο ενός πανάκριβου εστιατορίου. Αθέατοι στον πάνω κόσμο που τους στέλνει τα άπλυτά του. Ένας σιωπηλός πόλεμος των τάξεων.

Ο άνθρωπος που γελά επιστρέφει στο Εθνικό

Ο άνθρωπος που γελά, μια μουσικοθεατρική σύνθεση του Θοδωρή Αμπαζή, βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Βικτώρ Ουγκώ.

Ένας Εχθρός του Λαού: Ίψεν στη Μαυρομιχάλη

Για 22 μόνο παραστάσεις επιστρέφει στο Studio Μαυρομιχάλη το αριστούργημα του Ερρίκου Ίψεν που σκηνοθετεί ο Φώτης Μακρής.

«Ήμουν παιδί το ’21 με τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη» στο Θέατρο Ακροπόλ

Η παιδική θεατρική παράσταση «Ήμουν παιδί το ’21 με τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη» κάνει πρεμιέρα το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2019 στο Θέατρο Ακροπόλ.

Οι Εκκλησιάζουσες στο Θέατρο Τέχνης για 4 παραστάσεις

Τι σημαίνει δημοκρατία; Γιατί η εξουσία διαφθείρει; Είναι δυνατόν να κυβερνηθεί ένας τόπος με δικαιοσύνη και ίσες ευκαιρίες για όλους;

"Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ;" στο Θέατρο Αθηνών

Το αριστούργημα του Έντουαρντ Άλμπυ ανεβαίνει στο Θέατρο Αθηνών σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Μαρκουλάκη.

Όλιβερ Τουίστ: Ντίκενς στον "Ελληνικό Κόσμο"

Το έργο του Τσαρλς Ντίκενς ανεβαίνει στις 19 Οκτωβρίου στο «ΘΕΑΤΡΟΝ» του Κέντρου Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος».

Ο Εθνικός Ελληνορώσσων πάει Βοτανικό

Μετά από δύο δυναμικές χρονιές, η ομάδα του Εθνικού Ελληνορώσσων κατεβαίνει ξανά από τα μέσα Οκτωβρίου, σε καινούριο γήπεδο.

"Οι καλλιτέχνες είναι οι μοναχοί της αστικής κοινωνίας."

Τσέζαρε Παβέζε, 1908-1950, Ιταλός συγγραφέας

• 1837-Ιδρύεται η Σχολή Καλών Τεχνών στην Αθήνα.
    1990- Με το Νόμπελ Ειρήνης βραβεύεται ο ηγέτης της ΕΣΣΔ, Μιχαήλ Γκορμπατσόφ.
    1999-Το Νόμπελ Ειρήνης απονέμεται στην ανθρωπιστική οργάνωση «Γιατροί χωρίς Σύνορα»