Ταξίδι στη μουσική με τη Vanessa Mae

Κλασική και ποπ. Βιολιστική ”βιρτουοζιτέ” και δυνατές ιδέες ενορχήστρωσης. Μοντέλο και μουσικός. Η Vanessa Mae δεν χρειάζεται συστάσεις. Στις 27 Ιανουαρίου η ”βασίλισσα του βιολιού” θα βρίσκεται στην Αθήνα για μία και μοναδική παράσταση στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Μαζί της και η συμφωνική ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων.
Ταξίδι στη μουσική με τη Vanessa Mae

Καταξιωμένη με το... μαγικό της βιολί η παγκοσμίου φήμης βιολονίστα Vanessa Mae έρχεται και πάλι στην Ελλάδα, αν και για μία και μόνο βραδιά.

Στο κλειστό γήπεδο του ΟΑΚΑ, την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου, η ”βασίλισσα του βιολιού” θα πραγματοποιήσει ένα ταξίδι στον κόσμο της μουσικής με εναλλαγές από ινδική μουσική, ποπ, σπουδαίες μπαλάντες και μελωδίες του Βαγγέλη Παπαθανασίου μέχρι Μπαχ, Μπετόβεν, Μπραμς και Βιβάλντι.

Δεν θα είναι η πρώτη φορά που η μικροσκοπική (λόγω αναστήματος) καλλιτέχνις θα επιχειρήσει -και σίγουρα θα καταφέρει- να απογειώσει τους θαυμαστές της, με το μοναδικό βιολί της και με τις δυνατές ιδέες ενορχήστρωσης.

Συμμετοχή στο... ταξίδι έχει δηλώσει και η Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων, θερμού υποστηρικτή της εκδήλωσης, αφού η παράσταση έχει τεθεί υπό την αιγίδα του.

Όλες οι συναυλίες που έχει πραγματοποιήσει μέχρι στιγμής στη χώρα μας η Vanessa Mae έχουν στεφθεί με πλήρη επιτυχία, καθώς τα εισιτήρια γίνονται κυριολεκτικά ανάρπαστα.

Η ”βασίλισσα του βιολιού” έχει άλλωστε πουλήσει περισσότερους από 10 εκατομμύρια δίσκους σε ολόκληρο τον κόσμο, έχει κερδίσει 40 International Platinum Awards και οι παρτιτούρες της αριθμούν πάνω από 8 εκατομμύρια αντίτυπα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι εδώ και μια δεκαπενταετία καταφέρνει να ισορροπεί με ευελιξία μεταξύ του κλασικού και του ποπ ρεπερτορίου.

Έχοντας γεννηθεί την ίδια ημερομηνία με τον καλύτερο βιολιστή όλων των εποχών, τον Nicolo Paganini, η Vanessa Mae έχει δικαιώσει τη θεά Τύχη κατορθώνοντας να κάνει αγαπητό τον ήχο του βιολιού σε εκατομμύρια ανθρώπους.

Σε ηλικία 11 με 13 ετών ηχογράφησε κοντσέρτα του Tchaikovsky και του Beethoven. Ήταν η πρώτη που συνδύασε με τέτοια άνεση και πρωτοτυπία την κλασική με την ποπ μουσική.

Η Vanessa Mae θεωρείται δημιουργός ενός εντελώς νέου είδους, του ”fusion music”, που σηματοδοτήθηκε με την κυκλοφορία του άλμπουμ της ”THE VIOLIN PLAYER” το 1995, το οποίο πολύ γρήγορα αγαπήθηκε από το ευρύ κοινό.

Έχει συνεργαστεί με δημοφιλείς ποπ καλλιτέχνες, μεταξύ των οποίων η Janet Jackson και ο Prince, ενώ η μουσική της ακούγεται και στο σάουντρακ της μεγάλης παραγωγής της εταιρείας Disney ”Μulan”. Mε τα πρόσφατα άλμπουμ της δοκιμάζει τώρα για πρώτη φορά και τη φωνή της.

Παρουσιάζει συνεχώς ποπ τραγούδια, ικανά να φτάσουν στις υψηλότερες θέσεις των καταλόγων επιτυχιών ολόκληρου του κόσμου.

Οι δραστηριότητες όμως της πολυτάλαντης μουσικού δεν σταματούν εδώ. Γνωστή για τη φιλανθρωπική δράση της, έχει συμμετάσχει κατά καιρούς σε διάφορες εκστρατείες του Ερυθρού Σταυρού. Παράλληλα, έχει ασχοληθεί και με τον κινηματογράφο, είτε ως σκηνοθέτης της δικής της βουβής ταινίας, η οποία βασίστηκε στο άλμπουμ της ”The original four seasons”, είτε ως ηθοποιός στη σειρά ”Arabian Nights” που γυρίστηκε για το βρετανικό κανάλι ABC το 1999.

Η δισκογραφία της περιλαμβάνει τα εξής: The Violin Player (1995), The Classical Album (1996), Storm (1997), China girl (the classical album 2) (1998), The original four seasons (1998), The classical collection - part 1 (2000), Subject to Change (2001), The Best of Vanessa-Mae (2002), Choreography (2004).

Οι τιμές των εισιτηρίων διαμορφώνονται στα: 100 ευρώ (διακεκριμένη ζώνη), 70 ευρώ (προπώληση 55 ευρώ) για την α΄ ζώνη, 50 ευρώ (προπώληση 40 ευρώ) για τη β΄ ζώνη και 35 ευρώ (προπώληση 30 ευρώ) για τη γ΄ ζώνη.

Για πληροφορίες και τηλεφωνικές κρατήσεις με πιστωτική κάρτα μπορείτε να καλέσετε στο Ticketshop 210-20.05.050 ή για κρατήσεις μέσω Ιnternet μπορείτε να απευθυνθείτε στα: www.ticketshop.gr, www.in.gr.

Εισιτήρια μπορείτε να προμηθευτείτε από: τα Virgin Megastore – Ticketshops (*Σταδίου 7-9, Σύνταγμα, Τηλ: 210-32.42.109, Δευτέρα-Παρασκευή 9:00-20:00 και Σάββατο 9:00-18:00, *Μαρούσι – Village Center Τηλ: 210-61.04.845, Δευτέρα-Κυριακή 12:00–20:00, *Ρέντη – Village Park, Τηλ: 210-42.51.780, Δευτέρα-Κυριακή 12:00–20.00, *Γλυφάδα, Δούσμανη 26, Τηλ: 210-89.44.420, Δευτέρα-Σάββατο 9:00-6:00) και τα Multirama (Λεωφ. Κηφισίας 328 Τηλ.: 210-62.33.183, Ν. Ερυθραία).

Ώρα έναρξης της παράστασης 21.00.

Μ. Μπ.