Πέτρος Κλαμπάνης group στο Μέγαρο Μουσικής

Ο κοσμοπολίτης έλληνας κοντραμπασίστας και συνθέτης επιστρέφει στον Κήπο του Μεγάρου την Παρασκευή 14 Ιουλίου.

Πέτρος Κλαμπάνης group στο Μέγαρο Μουσικής

Μετά την ενθουσιώδη υποδοχή που επιφύλαξε ο διεθνής Τύπος στον Πέτρο Κλαμπάνη και στο πρόσφατο άλμπουμ του με τίτλο «Chroma», το οποίο παρουσιάστηκε σε Νέα Υόρκη και Αθήνα, ο κοσμοπολίτης έλληνας κοντραμπασίστας και συνθέτης επιστρέφει στον Κήπο του Μεγάρου την Παρασκευή 14 Ιουλίου στις 9 το βράδυ για να διηγηθεί στο κοινό, συντροφιά με αγαπημένους του φίλους, «12 μουσικές ιστορίες» γεμάτες συναισθήματα και εικόνες από τις μουσικές του περιπλανήσεις στα μονοπάτια της τζαζ… και όχι μόνο!

Στη φετινή συναυλία του Κλαμπάνη στον Κήπο, οι ζωηρές αποχρώσεις της τζαζ συναντούν τον ήχο του κλασικού κουαρτέτου εγχόρδων αλλά και φωνές γνώριμες και αγαπημένες. Μαζί με τον Σταύρο Λάντσια στο πιάνο και με ένα κουαρτέρτο εγχόρδων, ο γνωστός τζαζίστας παρουσιάζει πρωτότυπες συνθέσεις από την προσωπική του δισκογραφία και υποδέχεται επί σκηνής τους ξεχωριστούς καλεσμένους του: τους Θωμά Κωνσταντίνου, Γιώργο Μαρινάκη και Κώστα Μερετάκη από τους Τακίμ, την Αρετή Κετιμέ και τον Κώστα Παυλίδη που θα ερμηνεύσουν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο ελληνικές –παραδοσιακές και μη– μελωδίες σε δική του ενορχήστρωση.

Συμμετέχουν οι μουσικοί
Σταύρος Λάντσιας (πιάνο)
Μιγκέν Σελμάνι, Διονύσης Βερβιτσιώτης (βιολί)
Παναγιώτης Αράπογλου (βιόλα)
Αλέξανδρος Μποτίνης (τσέλο)
Πέτρος Κλαμπάνης (μπάσο, φωνή, ηλεκτρονικά, σύνθεση, ενορχήστρωση)

Guests: ΤΑΚΙΜ │Θωμάς Κωνσταντίνου (ούτι), Γιώργος Μαρινάκης (βιολί), Κώστας Μερετάκης (κρουστά)
Αρετή Κετιμέ (φωνή)
Κώστας Παυλίδης (φωνή)

Νικητές διαγωνισμού

Igor Incorvaia
Κωνσταντίνος Κολοβιστέας

"Ζει κανείς μονάχα μια φορά και, για τον τρόπο που ζω εγώ, μια φορά είναι αρκετή."

Frank Sinatra

• 610 - Ο Ηράκλειος φτάνει με πλοίο από την Αφρική στην Κωνσταντινούπολη και ανατρέπει τον Βυζαντινό Αυτοκράτορα Φωκά.
    1883 - Ξεκινά για το παρθενικό του ταξίδι το θρυλικό τρένο Οριάν Εξπρές.
    1908 - Φονεύεται στο χωριό Ράκοβο Φλώρινας ο οπλαρχηγός του Μακεδονικού αγώνα Παύλος Ρακοβίτης.
    1916 -Ολοκληρώνεται η Ιταλική κατοχή στη Βόρειο Ήπειρο.
    1919 - Απελευθέρωση της Ξάνθης από τον Ελληνικό Στρατό (ΙΧ Μεραρχία).
    1943 - Σε τρίωρη ομιλία του μπροστά σε συγκέντρωση των Γερμανών τοποτηρητών στο κατεχόμενο Πόζναν, ο Χάινριχ Χίμλερ περιγράφει την εξολόθρευση των Εβραίων με λεπτομέρεια. Η ομιλία αυτή μαγνητοσκοπήθηκε και σώζεται μέχρι σήμερα. Στη δίκη της Νυρεμβέργης αποτέλεσε σημαντικότατο αποδεικτικό στοιχείο για τα εγκλήματα των εθνικοσοσιαλιστών.
    1944 - Η Ιταλική Φρουρά της Σάμου παραδίδεται στο διοικητή του Ιερού Λόχου, συνταγματάρχη Χριστόδουλο Τσιγάντε.
    1957 - Οι Σοβιετικοί εκτοξεύουν τον πρώτο τεχνητό δορυφόρο, τον Σπούτνικ 1.
    2005 - Επίσημη έναρξη των διαπραγματεύσεων ένταξης της Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
    2009 - Νίκη του ΠΑΣΟΚ με 10,5 μονάδες διαφορά και 160 έδρες «έβγαλε» η κάλπη. Πεντακομματική Βουλή με ΠΑΣΟΚ 43,92%, Νέα Δημοκρατία 33,48% 91, Κ.Κ.Ε. 7,54% 21, ΛΑ.Ο.Σ 5,63% 15 και ΣΥ.ΡΙΖ.Α. 4,60% 13 να την αποτελούν. Την επόμενη μέρα ο Γιώργος Παπανδρέου ορκίστηκε πρωθυπουργός.