«Μικρά Ασία: φεύγαμε και για σένα λέγαμε» στο Μέγαρο

Μία εκδήλωση που αποτίει φόρο τιμής στην Μικρά Ασία και τον πολιτισμό της, παρουσιάζεται στο Μέγαρο Μουσικής  στις 7 Φεβρουαρίου.
«Μικρά Ασία: φεύγαμε και για σένα λέγαμε» στο Μέγαρο

Μία εκδήλωση που αποτίει φόρο τιμής στην Μικρά Ασία και τον πολιτισμό της και μία ευκαιρία πολιτισμικής ένωσης με τις σύγχρονες πόλεις της Ι. Μητρόπολης Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας.

150 χορευτές, ηθοποιοί, τραγουδιστές και μουσικοί υπό τις σκηνοθετικές οδηγίες της Σοφίας Σπυράτου μας ταξιδεύουν στη Σμύρνη, την Πόλη, την Καππαδοκία και τον Πόντο μέσα από παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια. Από αυτήν την περιδιάβαση αναδεικνύονται τα κείμενα των ποιητών και λογοτεχνών που γεννήθηκαν και έζησαν εκεί: Διδώ Σωτηρίου, Φώτης Κόντογλου, Γιώργος Σεφέρης, Ηλίας Βενέζης κ.ά.

Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ζαχαρίας Καρούνης
Σκηνική επιμέλεια: Σοφία Σπυράτου

Αφηγητές: Γιάννης Βόγλης, Λήδα Πρωτοψάλτη

Τραγουδούν: Ζαχαρίας Καρούνης, Σοφία Μάνου, Χαριτινή Πανοπούλου