Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου στο Βεάκειο

Την Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου, ο Αιώνιος Έφηβος της καρδιάς μας ανεβαίνει για μια μαγική βραδιά στη σκηνή του Βεάκειου Θεάτρου Πειραιά.

Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου στο Βεάκειο

Στο φόβο και την ανασφάλεια της εποχής του κορωνοϊού και της πανδημίας, ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου απαντάει με συναίσθημα και λυρισμό. Μας ενώνει όλους σε μια βραδιά και μας τραγουδάει τα πιο λυρικά του τραγούδια, τα πιο ευαίσθητα, τα πιο ρομαντικά. Αυτά που ζεσταίνουν την ψυχή μας και μας κάνουν να ζητάμε «κι άλλο, κι άλλο». Ναι, ο Βασίλης είναι ο αιώνιος έφηβος, αυτός που μας ξεσηκώνει.

Αυτό το καλοκαίρι, ένα δύσκολο καλοκαίρι με πανδημίες, τρόμο και κοινωνική απoστασιοποίηση, ο Βασίλης μας προσκαλεί σε μια βραδιά συλλογικής, πνευματικής και ψυχικής ανάτασης. Μια βραδιά στην οποία οι καρδιές και οι ψυχές μας θα γίνουν ένα και θα αισθανθούμε όλοι μια μεγάλη παρέα.

Για τη συγκεκριμένη, μοναδική βραδιά, ο Βασίλης επιλέγει με δυναμική διάθεση, τραγούδια αγαπημένα που έχουν ριζώσει βαθιά στη συνείδηση του κοινού. Πάντα μαζί του οι μόνιμοι συνεργάτες του, με τον Αντρέα Αποστόλου στις ενορχηστρώσεις, και τις φωνές της Μαίρης Μπρόζη και του Απόστολου Μόσιου.

Μαζί του οι μουσικοί:

Πιάνο - keyboards: Αντρέας Αποστόλου
Ηλεκτρικό Μπάσο: Βαγγέλης Πατεράκης
Τύμπανα: Στέφανος Δημητρίου
Βιολί – τραγούδι: Μαίρη Μπρόζη
Κιθάρες – τραγούδι: Απόστολος Μόσιος
Κιθάρες: Γιάννης Αυγέρης
Επιμέλεια ήχου: Αλέξανδρος Μπίτος, Λυσιέν Κλίμης
Επιμέλεια φώτων: Γιάννης Δίπλας
Ενορχήστρωση : Αντρέας Αποστόλου

*** 'Ολες οι παραστάσεις της PassPort Live θα πραγματοποιηθούν με αυστηρή τήρηση των κανόνων υγιεινής, όπως προκύπτουν από την ΚΥΑ που εξέδωσε το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Παρακαλούμε και συνιστούμε στους θεατές την εκ των προτέρων προμήθεια των εισιτηρίων τους, την έγκαιρη προσέλευσή τους στο χώρο και τη συμμόρφωσή τους με τις υποδείξεις του ειδικά εκπαιδευμένου προσωπικού, που θα φροντίζει για την τήρηση όλων των παραπάνω.

Αναλυτικές οδηγίες θα αναφέρονται στο πίσω μέρος των εισιτηρίων, καθώς και στους γενικούς όρους κατά την αγορά από το διαδίκτυο.

"Τα ταξίδια είναι μαγευτικά μόνο σε ανασκόπηση."

Paul Theroux, Αμερικανός συγγραφέας

• 1909 - Γεννιέται ο Ευγένιος Ιονέσκο, Γαλλο-Ρουμάνος θεατρικός συγγραφέας.
    1917 - Η εφημερίδα The Guardian δημοσιεύει τη μυστική συμφωνία Σάικς–Πικό του 1916 μεταξύ του Ηνωμένου Βασιλείου και της Γαλλίας για το μοίρασμα των εδαφών της Μέσης Ανατολής.
    1942 - Κάνει πρεμιέρα στη Νέα Υόρκη η ταινία Καζαμπλάνκα, με τους Χάμφρεϊ Μπόγκαρτ και Ίνγκριντ Μπέργκμαν.