Shopping, eating, sightseeing: 10 must διευθύνσεις

* Στο κτίριο με τον αριθμό 88, ανάμεσα στα τραπεζάκια του Θανάση και του Σάββα, στεγάζεται -από το 1983- ένα από τα πιο ιδιαίτερα fashion stores του κέντρου, το Detroit. Με funky σχεδιασμό, ντεκόρ και μουσική που παραπέμπουν σε concept store, φιλοξενεί στις κρεμάστρες και τα ράφια του επώνυμα labels –Dsquared και .Lak, μεταξύ άλλων– ανδρικά και γυναικεία ρούχα, παπούτσια και αξεσουάρ σε value for money τιμές.

* Το περιμέναμε καιρό, και το γιορτάσαμε δεόντως όταν άνοιξε. Ο Θεσσαλονικιός Χατζής φτιάχνει, εδώ και καιρό, τα περίφημα, αυθεντικά του τρίγωνα με σοκολάτα και στη Μητροπόλεως. Σίγουρα το έχετε… μυριστεί περνώντας απ' έξω, οπότε είναι μάλλον περιττό να αναφέρουμε ότι στεγάζεται στο νούμερο 5.

* Η γερμανική αλυσίδα με τα άκρως πρωτότυπα είδη σπιτιού που ακούει στο όνομα Butlers άνοιξε το δεύτερο κατάστημά της στην Ελλάδα, μετά τη Θεσσαλονίκη, στο νούμερο 43, στη γωνία Μητροπόλεως και Μνησικλέους.

* Η Μητρόπολη μπορεί να έχει –και να δανείζει στο δρόμο– το όνομα, το εκκλησάκι του Αγίου Ελευθερίου δίπλα της, όμως, κρατάει όλη τη χάρη. Κτισμένο τον 11ο αιώνα στη θέση αρχαίου ιερού, έχει διατελέσει ακόμη και δημόσια βιβλιοθήκη, το 1841. Στο εντυπωσιακά φροντισμένο γκαζόν γύρω του πιθανότατα θα πετύχετε ζωγράφους όπως αυτόν της φωτογραφίας μας (στο Photo Gallery) να αντλούν έμπνευση από τον περίτεχνο διάκοσμό του.

* Ακριβώς πίσω του, μόλις απελευθερώθηκε από τις σκαλωσιές ένα από τα ομορφότερα νεοκλασικά της περιοχής, το Μέγαρο του Συλλόγου Εμποροϋπαλλήλων. Για να το θαυμάσετε και μόνο αξίζει να κάνετε το γύρο της Μητρόπολης.

* Μια που φτάσατε ως εδώ, κάντε μια στάση για καφέ ή ουζοποικιλία στην Παλιά Ιθάκη. Τις ηλιόλουστες μέρες, βγάζει τραπεζάκια έξω, αφήνοντάς μας να διαλέξουμε γωνία ανάλογα με τη θέα που προτιμάμε: τον Άγιο Ελευθέριο, το Μέγαρο, ή το μνημείο των θυμάτων της Μικρασιατικής Καταστροφής, που «κρύβεται» στην βορειοανατολική πλευρά της πλατείας.

* Δεν είναι ανάγκη να είστε φαν των Starbucks για να περάσετε την πόρτα του μεγάλου café της πλατείας: το μικρό βιβλιοπωλείο Ελευθερουδάκης που στεγάζεται στο υπόγειο και λειτουργεί και τις Κυριακές είναι αρκετός λόγος.

* Πεινάσατε; Δύο από τις καλύτερες επιλογές σας είναι το Politi.co, στο νούμερο 3, για γεύσεις με άρωμα ανατολής και Ο Τζίτζικας κι ο Μέρμηγκας, στο 12-14, για μεζεδάκια μέχρι τελικής πτώσεως. Ή μήπως να δοκιμάζατε τις εξαιρετικές ποικιλίες και τους λοιπούς παραδοσιακούς μεζέδες χαζεύοντας το βράχο της Ακρόπολης από τα τραπεζάκια του καφενείου Η Ωραία Ελλάς, στο 59;

* Αν πάλι προτιμάτε γνήσια ελληνικό fast food, ήτοι σουβλάκι, τα ονόματα παραμένουν, εδώ και δεκαετίες, δύο: Θανάσης και Σάββας. Αν καταφέρετε να αντιμετωπίσετε με χιούμορ την κοσμοσυρροή, τα ολίγον στριμωγμένα τραπεζάκια στον πεζόδρομο και τους πλανόδιους ακορντεονίστες – μικροπωλητές, το σκηνικό έχει κάτι από couleur local. Και σίγουρα κάτι από 60s.

* Στο νούμερο 49, βρίσκεται ένα κατάστημα που έχει ντύσει με υφάσματα και κουρτίνες τα σπίτια τουλάχιστον τριών γενιών Αθηναίων, ο Χυτήρογλου. Περνώντας απέξω, κοιτάξτε ψηλά: ακριβώς απέναντι, με τη ροζ πρόσοψή του φρεσκοβαμμένη, θα δείτε ένα από τα ομορφότερα κτίρια της Μητροπόλεως. Θα το αναγνωρίσετε από την ανάγλυφη επωνυμία, Παπασπυρόπουλος Αναγνωστόπουλος και Σία.