ΤΕΧΝΕΣΘΕΑΤΡΟ - ΧΟΡΟΣ

Αυλαία στο Ηρώδειο για την Μαντάμα Μπαττερφάλι

Το κορυφαίο αριστούργημα του Τζάκομο Πουτσίνι θα παρουσιαστεί για πέντε μοναδικές παραστάσεις, στις 31 Μαΐου και 2, 3, 4, 7 Ιουνίου, στο Ωδείο Ηρώδου Αττικού.

Mind the fact: Αληθινές ιστορίες… δίπλα μας

Οι συντονίστριες του mind the fact μας μιλούν για το νέο πολιτιστικό φεστιβάλ της Αθήνας, το οποίο θα μας διηγηθεί αληθινές ιστορίες ανθρώπων που ζουν δίπλα μας.

Μητρόπολη: Από την Επίδαυρο στο Σύγχρονο Θέατρο

Η Μητρόπολη από την καλλιτεχνική ομάδα momentum σε σκηνοθεσία Αργύρη Πανταζάρα παρουσιάζεται στο Σύγχρονο Θέατρο από την 1η ως την 11η Ιουνίου.

πENDε: Ο χορός επιστρέφει στο Θέατρο Olvio

Πέντε ιστορίες με κέντρο την ανθρώπινη επιθυμία γίνονται μια μοναδική παράσταση χορού, που ανεβαίνει στο Θέατρο Olvio.

Φεστιβάλ Αθηνών: Όσα δεν πρέπει με τίποτα να χάσεις

Μετράμε αντίστροφα τις μέρες μέχρι την έναρξη του Φεστιβάλ Αθηνών, και ξεχωρίζουμε τις παραστάσεις που θα δούμε οπωσδήποτε μέσα στον Ιούνιο.

«Ο Πλατέρο κι εγώ» στο Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν

Το μουσικό παραμύθι «Ο Πλατέρο κι εγώ» των Mario Castelnuovo-Tedesco και Juan Ramón Jiménez παρουσιάζεται στο Θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν.

Ο Δημήτρης Παπαϊωάννου "δαμάζει" τη Στέγη

Ο Δημήτρης Παπαϊωάννου επιστρέφει στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση για να «δαμάσει» τις αισθήσεις μας.

Ο Γύρος του κόμπου: Σικελική τραγωδία στο Γκάζι

Ο Γιώργος Δούλος σκηνοθετεί το αδημοσίευτο έργο του Δημήτρη Δημητριάδη «Ο Γύρος του κόμπου: Σικελική τραγωδία» στο θέατρο TempusVerum.

Οι Επιβάτες: Από τη Βραζιλία… στα Εξάρχεια

Ο Φίλιππος Μέντες Λάζαρης σκηνοθετεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα το έργο του βραζιλιάνου Flavio Goldman, για λίγες μόνο παραστάσεις στο Studio Μαυρομιχάλη.

Ερωτόκριτος από την Εθνική Λυρική Σκηνή στο ΚΠΙΣΝ

Το Μιούζικαλ του Δημήτρη Μαραμή, «Ερωτόκριτος», παρουσιάζεται στην Εναλλακτική Σκηνή της Εθνικής Λυρικής Σκηνής στο ΚΠΙΣΝ, από τις 5 Μαΐου.

"Είμαστε μια απιθανότητα σε ένα απίθανο Σύμπαν."

Ρέι Μπράντμπουρι

• 585 π.Χ. - Συμβαίνει έκλειψη Ηλίου που είχε προβλεφθεί από τον Θαλή τον Μιλήσιο.
    1905 - Ρωσοϊαπωνικός Πόλεμος: Λήξη της Μάχης της Τσουσίμα με την καταστροφή του ρωσικού στόλου της Βαλτικής από τους Ιάπωνες.
    1934 - Γέννηση των πεντάδυμων των Ντιόν στον Καναδά, των πρώτων στην Ιστορία που επέζησαν όλα της βρεφικής τους ηλικίας.
    1937 - Επίσημα εγκαίνια της κρεμαστής γέφυρας Γκόλντεν Γκέιτ στο Σαν Φραντσίσκο.
    1952 - Οι γυναίκες στην Ελλάδα αποκτούν δικαίωμα ψήφου.