ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑΠΩΣ ΝΑ...

Πώς να εξηγήσεις στους γονείς σου τα βασικά apps

Δεν πρόκειται να είναι εύκολη δουλειά, αλλά αξίζει. Πώς να δείξεις στους γονείς σου πώς να χρησιμοποιούν τα apps στο κινητό τους.

Πώς να εξηγήσεις στους γονείς σου τα βασικά apps

Οι γονείς σου, όσο κι αν σου φαντάζει εφιαλτικό, κάποια στιγμή καλό θα ήταν να προσαρμοστούν στην “νέα” τεχνολογία. Θα κάνει την ζωή όλων σας πιο εύκολη. Για παράδειγμα, από εκεί που μπορεί να σε τάραζε η μαμά σου στα τηλέφωνα επειδή δεν σε άκουσε όλη μέρα (αχ, μαμάδες), πλέον θα τσεκάρει το Messenger, θα βλέπει ένα μήνυμα ότι είσαι ζωντανός, και όλα καλά.

Βέβαια, θέλει υπομονή. Οι μεγάλοι άνθρωποι δεν γνωρίζουν καλά την νέα τεχνολογία, δεν μεγάλωσαν μέσα σε αυτή (όπως εμείς), και δεν έχουν κανέναν λόγο να είναι φιλικοί απέναντί της. Όλοι οι άνθρωποι είμαστε αντιδραστικοί με το καινούριο, και αυτό πρέπει να το καταλάβεις πριν καθίσετε να τους μάθεις τα βασικά—με λίγα λόγια σου λέμε να μην νευριάσεις. Ανάσες, λοιπόν, και πάμε.

Αν οι γονείς σου θέλουν να κάνουν Facebook, το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να τους εξηγήσεις είναι πως το Facebook είναι (πλέον) μια μεγάλη κόλαση γεμάτη απρόσωπους δαίμονες που ψάχνουν για καυγά. Δηλαδή, να προσέχουν ποιους δέχονται για φίλους. Έπειτα, εξήγησέ τους τι παίζει με τα χορηγούμενα ποστ και τις διαφημίσεις που βλέπουν, και πως καλό θα ήταν να μην ανοίγουν links αν δεν τα έχει δημοσιεύσει άτομο που εμπιστεύονται. Για να γλυτώσεις τραγελαφικές χρήσεις αυτοκολλήτων και emojis, μια καλή και εύκολη λύση είναι να τους πεις να μην τα χρησιμοποιούν—δεν έχουν ιδέα τι είναι όλα αυτά ούτως ή άλλως, συνεπώς θα είναι τόσο εύκολο, όσο το να λες ψέματα σε ένα παιδάκι ότι ένα πουλάκι έφαγε το τελευταίο μπισκότο. Άρα και τους διδάσκεις κάτι καινούριο, και παίρνεις γλυκιά εκδίκηση για όλα τα βολικά ψέματα που σου είπαν όταν ήσουν μικρός.

Messenger
Για να είμαστε ειλικρινείς, η καλύτερη μέθοδος θα ήταν να φτιάξεις Facebook στους γονείς σου αποκλειστικά για το Messenger, και να αφήσεις το προφίλ τους κενό και κλειδωμένο—εκτός κι αν οι ίδιοι θέλουν να έρθουν σε επαφή με γνωστούς τους. Τώρα, στο Messenger, επίσης πρέπει να τους εξηγήσεις πώς λειτουργούν τα κουμπιά τηλεφώνου και βιντεοκλήσης, που είναι τα πιο απαραίτητα, όπως και το πώς να αλλάζουν την γλώσσα στο πληκτρολόγιο. Ξανά, τα emoji και τα αυτοκόλλητα δεν είναι καλή ιδέα, επειδή οι μεγαλύτεροι άνθρωποι για κάποιον λόγο τα λατρεύουν και τα καταχράζονται. Δεν θες να ξυπνήσεις και να βρεις εφτά διαφορετικά αυτοκόλλητα με καλημέρες και καρδούλες από την μαμά σου. Τέλος, αν είσαι εντάξει να παίζουν παιχνίδια του Messenger, φρόντισε απλά να τους πεις να μην πληρώσουν ούτε ένα σεντ, και να μην το παρακάνουν με τις προσκλήσεις. Από την άλλη, ίσως το να παίζεις κουίζ γνώσεων με τους γονείς σου στο Messenger να είναι ο πιο 2019 τρόπος να δείξεις την αγάπη σου και ότι είσαι εκεί για αυτούς σε καθημερινή βάση.

Viber/Whatsapp
Ό,τι ακριβώς έκανες και για το Messenger. Με ακόμα μεγαλύτερη έμφαση ότι ΟΧΙ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ, επειδή τα αυτοκόλλητα του Viber είναι τόσο γ####ένα άσχημα.

Skype
Όχι. Γελάνε και οι πέτρες. Αίσχος. Messenger και τα λοιπά, πολύ καλύτερη δουλειά.

Αν οι γονείς σου είναι αποφασισμένοι να μπουν στην μαύρη τρύπα του σύγχρονου πολιτισμού (εκτός κι αν αυτό είναι το Twitter, δεν ξέρουμε), πρέπει να τους εξηγήσεις πως ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΔΙΠΛΟ ΤΑΠ ΣΕ ΑΚΥΡΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ. Φρόντισε να γεμίσεις το feed τους με όμορφα πράγματα, όπως ζωάκια (πάντα 10/10 επιλογή για γονείς) και δειξ’ τους τα βασικά πράγματα γύρω από το πώς αλληλεπιδράς με τον κόσμο. Τα stories μπορεί να τους μπερδέψουν λίγο, συνεπώς φτιάξε ένα μαζί τους, για να πάρουν το κολάι. Άσε που θα χαρούν και πολύ να έχουν το πρόσωπό σου στο προφίλ τους. Θύμισέ τους να μην αποδέχονται ποτέ αιτήματα μηνυμάτων από αγνώστους και να μην κλικάρουν ποτέ σε links, καθώς είναι πολύ πιθανό να τους προκαλέσουν προβλήματα στην συσκευή. Γενικά, σε έναν άνθρωπο που δεν καταλαβαίνει πόσο ύπουλα λειτουργούν οι διαφημίσεις στο ίντερνετ, λίγη τρομολαγνεία πάντα κάνει την δουλειά.

Gmail
Εδώ τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Μάθε τους να συντάσσουν και να στέλνουν emails, αν χρειαστεί να επισυνάψουν κάτι και… τελείωσες. Οι επιπλέον υπηρεσίες του Gmail μπορεί να μην τους είναι τόσο χρήσιμες. Αν η δουλειά τους απαιτεί να φτιάχνουν υποφακέλους για να οργανώνουν τα mails τους, καλύτερα να τους φτιάξεις όλους εσύ, να δώσεις κατανοητά ονόματα και να τους τα δώσεις όλα στο πιάτο. Μην μπεις σε χωράφια όπως το Google Drive. Το μυαλό τους δεν έχει αρκετά gigabyte για τόση πληροφορία, και – ξανά – δεν είναι υποχρεωμένο να έχει.

Εδώ τα πράγματα είναι δύσκολα, επειδή το Youtube ως εφαρμογή είναι λίγο… χαζό. Με την έννοια ότι δεν είναι τόσο εύχρηστο όσο να μπεις και να δεις βίντεο από υπολογιστή. Μπορείς να τους δείξεις πολύ απλά πώς να ψάχνουν αυτό που θέλουν να βρουν και να εφαρμόσεις πάλι τρομολαγνεία για οτιδήποτε άλλο. Τα σχόλια του Youtube δεν ωφέλησαν ποτέ κανέναν. Αν κάποιο κανάλι τους αρέσει πολύ, δειξ’ τους πού βρίσκεται το κουμπί συνδρομής. Θύμισέ τους ότι αν κλείσεις την οθόνη, το app του Youtube σταματάει να παίζει, δεν είναι όπως στον υπολογιστή. Το αν θα αφήσεις το autoplay ενεργοποιημένο, το αφήνουμε στην δική σου κρίση.

"Τίποτα δεν κάνει έναν άνθρωπο τόσο ξεπερασμένο όσο το να επικρίνει τη νεότερη γενιά."

Adlai Stevenson, 1900-1965, Αμερικανός πολιτικός

• 1656 - Η Αγγλία και η Γαλλία υπογράφουν ειρηνευτική συμφωνία.
    1789 - Ιδρύεται το αμερικανικό Στέιτ Ντιπάρτμεντ.
    1919 - Η ημερήσια εφημερίδα «Καθημερινή» εκδίδεται στην Αθήνα.