ΤΕΧΝΕΣΘΕΑΤΡΟ - ΧΟΡΟΣ

Όλα όσα θα δούμε φέτος στη Στέγη

Θέατρο, χορός, σινεμά και μουσική πλημμυρίζουν και φέτος τη Στέγη, που μόλις ανακοίνωσε ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα για τη νέα σαιζόν.

Όλα όσα θα δούμε φέτος στη Στέγη

Σπουδαίους προσκεκλημένους από το εξωτερικό, καινούριο Δημήτρη Παπαϊωάννου, πολλές παραστάσεις σύγχρονου χορού, και πολλά ακόμα ωραία και ενδιαφέροντα έχει για φέτος το πρόγραμμα της Στέγης του Ιδρύματος Ωνάση.

Συνοπτικά, το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Θέατρο

Tο Σώσε του Michael Frayn
Σκηνοθεσία: Έκτορας Λυγίζος
10 έως 21 Οκτωβρίου 2018 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

The Factory
Omar Abusaada – Mohammad Al Attar
8 έως 11 Νοεμβρίου 2018 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

Bubble Jam
Daniel Wetzel (Rimini Protokoll)
24 Νοεμβρίου 2018 έως 21 Απριλίου 2019 | Εφηβική Σκηνή

Θέατρο κούκλας - Η Στέγη ταξιδεύει
Μικρός οδηγός για υποψήφιους σκοινοβάτες
Σκηνοθεσία: Στάθης Μαρκόπουλος (Κουκλοθέατρο Αγιούσαγια)
Νοέμβριος 2018 - Μάιος 2019 | Εκτός Στέγης

Ithaca, our Odyssey
Christiane Jatahy
29 Νοεμβρίου έως 2 Δεκεμβρίου 2018 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ; του Edward Albee
Σκηνοθεσία: Μαρία Πανουργιά
12 έως 23 Δεκεμβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή | 21:00

Crash Park: Η ζωή ενός νησιού
Philippe Quesne
28 έως 30 Δεκεμβρίου 2018 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

Τρεις Αδερφές του Άντον Τσέχοφ
Σκηνοθεσία: Δημήτρης Ξανθόπουλος
16 έως 27 Ιανουαρίου 2019 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

Η Δίκη
Krystian Lupa
6 έως 10 Μαρτίου 2019 | Κεντρική Σκηνή

Onassis Youth Festival
19 έως 21 Απριλίου 2019 | Μικρή Σκηνή

Onassis Fast Forward Festival 6
5 έως 19 Μαΐου 2019 | Εντός & εκτός Στέγης

Χορός - Φεστιβάλ

Body Politics
26 έως 30 Οκτωβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή & Εκθεσιακός Χώρος -1

Περιλαμβάνει τις παραστάσεις:
Be Careful
Mallika Taneja
26 & 27 Οκτωβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή | 19:30
Macho Dancer
Eisa Jocson
26 & 27 Οκτωβρίου 2018 | Εκθεσιακός Χώρος -1 | 20:30
Farci.e
Sorour Darabi
26 & 27 Οκτωβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή | 22:00
And So You See...
Robyn Orlin
29 & 30 Οκτωβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή | 19:30
Quartiers Libres
Nadia Beugré
29 & 30 Οκτωβρίου 2018 | Εκθεσιακός Χώρος -1 | 20:30
To Rest on a Slope
Danya Hammoud
29 & 30 Οκτωβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή | 22:00

Χορός

Crowd
Gisèle Vienne
17 & 18 Νοεμβρίου 2018 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

i-Dance #2 - Inclusive Dance Convention
2 Δεκεμβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή

New Piece I - Since she
Δημήτρης Παπαϊωάννου
18 έως 21 Δεκεμβρίου 2018 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

Erotikon
Κυριάκος Χατζηιωάννου
18 έως 20 Ιανουαρίου 2019 | Εκθεσιακός χώρος

A Quiet Evening of Dance
William Forsythe
2 έως 6 Φεβρουαρίου 2019 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

Φεστιβάλ Νέων Χορογράφων
1 & 2 Μαρτίου 2019 | Κεντρική Σκηνή, Μικρή Σκηνή, Εκθεσιακός Χώρος -1

Dancing to connect / Χορεύω, άρα επικοινωνώ
31 Μαρτίου 2019 | Κεντρική Σκηνή

Faded
Ιωάννης Μανταφούνης
12 έως 14 Απριλίου 2019 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

O Medea
Trajal Harrell
30 Μαΐου έως 2 Ιουνίου 2019 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

Μουσική

Who [‘s] is Who [on]
(Χους εις χουν)
Μιχάλης Σιγανίδης
12 έως 14 Οκτωβρίου 2018 | Εκθεσιακός Χώρος -1

Thinking Things
Γιώργος Απέργης
3 Νοεμβρίου 2018 |Κεντρική Σκηνή | 20:30

Ελληνικό Σχέδιο
Κύκλος Μετασχηματισμοί
11 Νοεμβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή | 21:00

Improv 1
RSLG Quartet, Glue & Ignaz Schick
16 Νοεμβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή | 21:00

Ambient Pressure
ΤΕΤΤΤΙΞ & Παναγιώτης Τομαράς
6 & 7 Δεκεμβρίου 2018 | Εκθεσιακός Χώρος -1

Ελληνικό Σχέδιο
Χριστουγεννιάτικα Διηγήματα για αφηγητή και ορχηστρικό σύνολο
Κύκλος «Δημιουργία Ρεπερτορίου»
8 & 9 Δεκεμβρίου 2018 | Κεντρική Σκηνή

Improv 2
Ζωή Ευσταθίου & Egil Kalman, Γιώργος Βαρουτάς, Νίκος Σιδηροκαστρίτης & Ko Ishikawa
19 Ιανουαρίου 2019 | Μικρή Σκηνή

Μια γέφυρα μουσικής πάνω από τη Συγγρού vol. 4
Πάντειο Πανεπιστήμιο
1η συναυλία: 23 Ιανουαρίου 2019
2η συναυλία: 31 Ιανουαρίου 2019
3η συναυλία: 6 Φεβρουαρίου 2019

data.flux [12XGA version]
Ryoji Ikeda
28 Ιανουαρίου έως 17 Φεβρουαρίου 2019 | Εκθεσιακός χώρος

«Συμφωνικές Μινιατούρες» του Δημήτρη Παπαδημητρίου
Το Ελληνικό Σχέδιο: Κύκλος «Δημιουργία Ρεπερτορίου»
15 & 16 Φεβρουαρίου 2019 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

eror (The Pianist)
Georgia Spiropoulos
22 & 23 Φεβρουαρίου 2019 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

Αφιέρωμα στον Olivier Messiaen
Συνεργασία με Ωδείο Αθηνών
4 έως 7 Μαρτίου 2019 | Ωδείο Αθηνών

L’Ensemble ensEmble
Eve Risser
9 Μαρτίου 2019 | Μικρή Σκηνή | 21:00

Open Day / Ετεροτοπίες
17 Μαρτίου 2019 | Σε διάφορους χώρους εντός & εκτός Στέγης

Το Ελληνικό Σχέδιο
Κύκλος «Μετασχηματισμοί»
21 Μαρτίου 2019 | Μικρή Σκηνή | 21:00

Diotima Quartet
28 Μαρτίου 2019 | Μικρή Σκηνή | 21:00

Data Mining / Live Scoring
ARTéfacts ensemble – Αλέξανδρος Δρυμωνίτης
3 & 4 Απριλίου 2019 | Εκθεσιακός Χώρος -1

Borderline 2019
5 έως 7 Απριλίου 2019 | Εντός & εκτός Στέγης

Το έπος του Γκιλγκαμές
Zad Moultaka
19 & 20 Απριλίου 2019 | Κεντρική Σκηνή | 20:30

Big Bang Festival 5
25 & 26 Μαΐου 2019 | Σε διάφορους χώρους της Στέγης

Tectonics Athens 2019
7 έως 9 Ιουνίου 2019 | Εντός & εκτός Στέγης

Λέξεις & Σκέψεις

Χώρος, Ήχος και Αυτοσχεδιασμός
19 έως 21 Οκτωβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή & Εκτός Στέγης

Blockchain
8 έως 10, 16 & 17 Φεβρουαρίου 2019 | Εντός & Εκτός Στέγης

The People: Public Art and Talks
Άνοιξη 2019

For ever more images?
9 έως 24 Απριλίου 2019 | Εκθεσιακός Χώρος -1

Werner Herzog
Συζήτηση με τον Paul Holdengräber
15 Απριλίου 2019 | Κεντρική Σκηνή | 21:00

Κινηματογράφος

Animasyros - Athens Animation Agora
22 έως 24 Σεπτεμβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή

Οίκτος / Pity
του Μπάμπη Μακρίδη
28 Σεπτεμβρίου έως 7 Οκτωβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή
Προβολές: Δευτέρα-Πέμπτη 21:15, Παρασκευή-Κυριακή 19:00 & 21:15

I’m Positive
21 & 22 Νοεμβρίου 2018 | Κεντρική Σκηνή & Μικρή Σκηνή

Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου Ίρις 2019
Τελετή Απονομής
23 Απριλίου 2019 | Κεντρική Σκηνή | 21:00

Εικαστικά

Εικαστικά - Συνεργασίες
ΑΝΤΙ-θέσεις της Αθήνας
26 Οκτωβρίου έως 9 Δεκεμβρίου 2018

SWEAT
Alice Potts
Νοέμβριος 2018 | Σε διάφορους χώρους της Στέγης

Ψηφιακά προγράμματα

Commons / Uncommons
Νοέμβριος 2018 – Ιούνιος 2019

VR@GR: Εικονική πραγματικότητα - Έρευνα και εφαρμογές στην Ελλάδα σήμερα
24 & 25 Νοεμβρίου 2018 | Μικρή Σκηνή

DIY μουσικά όργανα: Κατασκευάζω και χακάρω
11 έως 13 Ιανουαρίου 2019 | Εκθεσιακός Χώρος -1

Crafting the Future
1 & 2 Φεβρουαρίου 2019 | Μικρή Σκηνή & Εκτός Στέγης

Κάντε κλικ στο Σχετικό Αρχείο παρακάτω, για να κατεβάσετε αναλυτικά το πρόγραμμα της σαιζόν 2018-19, με πληροφορίες για την κάθε παράσταση ξεχωριστά.


ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

σχετικά άρθρα

"Αυτό που θεωρούμε τάξη είναι η επικρατούσα μορφή χάους."

Kerry Thornley

  • 1964 - Ανεξαρτησία της Μάλτας από το Ηνωμένο Βασίλειο.

    1991 - Ανεξαρτησία της Αρμενίας από την ΕΣΣΔ.

© 2002-2019 MEDIA2DAY