Η Λένα Πλάτωνος στο "Άλσος" του Διονύση Σαββόπουλου

Η πρωτοπόρος συνθέτις Λένα Πλάτωνος, περνά από τη σκηνή του Άλσους για τρεις Πέμπτες του Δεκέμβρη.

Η Λένα Πλάτωνος στο

Η πιανίστα και πρωτοπόρος συνθέτις Λένα Πλάτωνος που άνοιξε τον δρόμο για μια υψηλής ποιότητας ηλεκτρονική μουσική με έργα τα οποία αποτελούν σημείο αναφοράς, έρχεται στο ΑΛΣΟΣ για να μας παρουσιάσει τραγούδια από όλη τη δισκογραφική πορεία της.

Δεδομένου ότι η αξιαγάπητη Λένα δεν εμφανίζεται συχνά, αυτές οι βραδιές της στο ΑΛΣΟΣ αναμένονται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και θα αποτελέσουν πολιτιστικό γεγονός.

Τραγουδούν μαζί της ο Γιάννης Παλαμίδας, η Αθηνά Ρούτση και ενορχηστρώνει μαζί της ο Στέργιος Τσιρλιάγκος.

Συντελεστές
Λενα Πλάτωνος: πιάνο, πλήκτρα, φωνή, ενορχήστρωση
Γιάννης Παλαμίδας: φωνή
Αθηνά Ρούτση: φωνή
Στέργιος Τσιρλιάγκος: πλήκτρα, λάπτοπ, ενορχήστρωση
Θράσος Αμπατζής: ηχοληψία
Δημήτρης Τεγούσης: φώτα

Νικητές:

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΤΣΩΝΑΚΗΣ
ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΕΥΓΕΝΙΑ ΤΟΜΠΡΑ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΡΟΥΓΑΣ

"Το ταλέντο δεν υπάρχει. Ταλέντο είναι να έχεις τη λαχτάρα να κάνεις κάτι."

Jacques Brel

• 1943 - Πρώτη εκτέλεση στο Στρατόπεδο συγκέντρωσης Χαϊδαρίου. Νεκρός πέφτει από τα πυρά ο έφεδρος υπολοχαγός του Ελληνικού Στρατού Λεβί από τα Ιωάννινα «επειδή αποπειράθηκε να δραπετεύσει την ημέρα της σύλληψής του»