Νύχτες ορχήστρας κάτω από την αθηναϊκή Πανσέληνο

Στις 18 και 19 Ιουλίου, η Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων μας καλεί σε μια υπέροχη μουσική συνάντηση με φόντο την Πανσέληνο.

Νύχτες ορχήστρας κάτω από την αθηναϊκή Πανσέληνο

Για δύο ημέρες, στις 18 και 19 Ιουλίου, τα μουσικά σύνολα του δήμου Αθηναίων, η Athens Big Band και η Συμφωνική Ορχήστρα δήμου Αθηναίων, καταλαμβάνουν τη σκηνή της Τεχνόπολης για να μας συστήσουν στη φρέσκια αυτή διοργάνωση, για πρώτη φορά φέτος, ταξιδεύοντάς μας μέσα από musicals και soundtracks αξέχαστων κινηματογραφικών επιτυχιών.

Η παιχνιδιάρικη φιγούρα του Ροζ Πάνθηρα, ο γοητευτικός και μυστηριώδης James Bond, ο κουλ ντετέκτιβ Peter Gunn και ο γεμάτος αδρεναλίνη Tom Cruise στις εποχές που έκανε κάποιες «Επικίνδυνες Αποστολές» αναβιώνουν μέσα από όμορφες και νοσταλγικές συνθέσεις.

Την Πέμπτη 18 Ιουλίου, η Athens Big Band, υπό την καλλιτεχνική επιμέλεια του Σάμι Αμίρη, θα παρουσιάσει ένα μοναδικό πρόγραμμα που θα διατρέχει τη χρυσή εποχή των big bands φτάνοντας μέχρι το σήμερα. Ενορχηστρώσεις που συνόδευσαν δημοφιλή έργα της 7ης τέχνης και πρωτότυπες συνθέσεις των Duke Ellington, Sammy Nestico, Ηorace Silver, John Clayton, Henri Mancini και Matt Harris μεταξύ άλλων, θα μας θυμίσουν διαχρονικές κινηματογραφικές σκηνές κι αγαπημένους ήρωες.

Την Παρασκευή 19 Ιουλίου η Συμφωνική Ορχήστρα του δήμου Αθηναίων θα παίξει κορυφαία soundtracks από τον παγκόσμιο κινηματογράφο. Where do I begin? Από το «Love Story» με το γνωστό τραγούδι-ύμνο για την αγάπη και τον οσκαρικό «Τιτανικό» με το «My heart will go on», μέχρι το δραματικό «Οι εραστές του Τερουέλ» και τον καταξιωμένο συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη.

Ορχηστρικά αποσπάσματα που μας μεταφέρουν κάτι από την ατμόσφαιρα των Αθλίων (Les Misérables) και την εποχή του Αττίκ με τα «Χειροκροτήματα», παρουσιάζονται σε νέες ενορχηστρώσεις των Ελευθέριου Καλκάνη, Λουίζα Αντύπα, Άγγελου Ηλίας και Γιάννη Ταυλά, για συμφωνική ορχήστρα με τη σύμπραξη δύο ανερχόμενων σολίστ, της σοπράνο Βανέσα Καλκάνη και του τενόρου Σταύρου Σαλαμπασόπουλου υπό τη Μουσική Διεύθυνση του Ελευθέριου Καλκάνη.

"Η ανθρώπινη φαντασία είναι απίστευτα πιο φτωχή από την πραγματικότητα."

Τσέζαρε Παβέζε, 1908-1950, Ιταλός συγγραφέας

• 1793 - Θάνατος του Γάλλου επιστήμονα και πολιτικού, Ζαν Σιλβέν Μπαγί.
    1840 - Γεννιέται ο γλύπτης Αύγουστος Ροντέν.
    1979 - Πεθαίνει ο γνωστός στιχουργός Πυθαγόρας Παπασταματίου.
    1990 - Στέφεται Αυτοκράτορας στην Ιαπωνία ο Ακιχίτο.
    1961 - Γεννιέται η Νάντια Κομανέτσι, Ρουμάνα αθλήτρια.
    1997 - Ψηφίζεται από τη Βουλή των Ελλήνων, "κατ' άρθρο", το νομοσχέδιο για το Σχέδιο Καποδίστριας.