Μυστική Παράκληση: Μια συναυλία για την Παγκόσμια Μέρα Ποίησης

Ο Θοδωρής Βουτσικάκης με την Ορχήστρα Νυκτών Εγχόρδων Δήμου Πατρέων σε μελοποιημένα ποιήματα του Κωστή Παλαμά στον Φιλολογικό Σύλλογο Παρνασσός.

Μυστική Παράκληση: Μια συναυλία για την Παγκόσμια Μέρα Ποίησης

Η «Στέγη Γραμμάτων Κωστής Παλαμάς», ο φορέας που διαχειρίζεται το σπίτι που γεννήθηκε ο Ποιητής στην Πάτρα, στα πλαίσια των δράσεων της ξεκίνησε πέρυσι από την Πάτρα με όχημα την Ποίηση του Κωστή Παλαμά, ένα μουσικό ταξίδι μαζί με την Ορχήστρα Νυκτών Εγχόρδων Δήμου Πατρέων και με συνοδοιπόρο τον Θοδωρή Βουτσικάκη.
Ο κύκλος αυτών των συναυλιών συνεχίζεται με επόμενο σταθμό την Αθήνα, στον Φιλολογικό Σύλλογο Παρνασσός την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2019, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης στα πλαίσια του Έτους Κωστή Παλαμά 2019 και με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 160 χρόνων από την γέννησή του.
Ο Θοδωρής Βουτσικάκης μαζί με την 25μελή Ορχήστρα Νυκτών Εγχόρδων Δήμου Πατρέων θα παρουσιάσουν μια μοναδική συναυλία ποίησης με τον τίτλο "Μυστική Παράκληση". Ένα ανθολόγιο ποιημάτων σε μουσική σπουδαίων Ελλήνων δημιουργών (Γ. Σπανός, Σ. Κραουνάκης, Λ. Θάνος, Ν. Ζούδιαρης, Κ. Λειβαδάς, H. Yazdjian, Φ. Δεληβοριάς, κ.α) με τον ιδιαίτερο ήχο της Ορχήστρας Νυκτών Εγχόρδων, υπό την μουσική διεύθυνση της Βάγιας Ζεππάτου.

Ένα μουσικό ταξίδι στην ποίηση του Κωστή Παλαμά, με αφετηρία την ιστορική αίθουσα του Φιλολογικού Συλλόγου Παρνασσός, ενός χώρου οικείου στον μεγάλο Έλληνα Ποιητή, ο οποίος υπήρξε επίτιμο μέλος του Συλλόγου και ανέπτυξε σπουδαία πνευματική δράση εκεί.

Τις ενορχηστρώσεις υπογράφει η Βάσω Δημητρίου.

Νικητές διαγωνισμού

Ευγενία Ντάλτα
Σπυρίδων Χαλιδιάς
Άννα Φαφουτάκη
Βανεσσα Μπρεμμανα
Χρυσα Σαμιακου

"Η ωραιότητα της απλότητας έγκειται στην πολυπλοκότητα που προσελκύει."

Tom Robbins, 1932-, Αμερικανός συγγραφέας

• 356 π.Χ.- Ο Ηρόστρατος βάζει φωτιά στο Ναό της Αρτέμιδας στην Έφεσο, ο οποίος ήταν και ένας από τα Επτά Θαύματα του Κόσμου.
    1774 - H Ρωσία και η Οθωμανική Αυτοκρατορία υπογράφουν τη Συνθήκη Κιουτσούκ-Καϊναρτζή, σηματοδοτώντας τη λήξη του Ρωσοτουρκικού πολέμου.
    1957 - Ο Τσε Γκεβάρα γίνεται Κομμαντάντε του Επαναστατικού Στρατού της Κούβας.