Η Σαββέρια Μαργιολά στον Σταυρό του Νότου

Η Σαββέρια Μαργιολά σε ένα νέο πρόγραμμα με μεγάλη ένταση, συναίσθημα και αντιθέσεις, μαζί με την εξαμελή της μπάντα.

Η Σαββέρια Μαργιολά στον Σταυρό του Νότου

Η Σαββέρια Μαργιολά, μαζί με την εξαμελή μπάντα της, συνεχίζει τις πετυχημένες εμφανίσεις της και μας προσκαλεί την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου στον "Σταυρό του Νότου", σε ένα νέο πρόγραμμα με μεγάλη ένταση, συναίσθημα και αντιθέσεις που την κάνουν να ξεδιπλώνει το δυναμισμό και τη μοναδική της ενέργεια πάνω στη σκηνή.

Παρέα με τον ενορχηστρωτή και κιθαρίστα της Μάριο Μούρμουρα, μας κάνουν τη δική τους μουσική πρόταση συνδυάζοντας λαϊκά, έντεχνα και παραδοσιακά ακούσματα με ηλεκτρικό ήχο μέσα από ιδιαίτερες ενορχηστρωτικές απόψεις σε τραγούδια δικά της ("Σε ποια θάλασσα αρμενίζεις", "Νοσταλγία", "Τι με κοιτάζεις") και άλλων καλλιτεχνών. Η νέα αυτή μουσική πρόταση έρχεται για να κάνει την ψυχή μας να μεθύσει, να μας απελευθερώσει και να μας θυμίσει πως σκοπός της μουσικής είναι η ένωση. Αυτό κάνει και η Σαββέρια Μαργιολά στα live της. Ενώνεται και μας ενώνει.

Παράλληλα μας παρουσιάζει και το νέο της single με τίτλο "Θύτες και αθώοι" σε στίχους της Ελεάνας Βραχάλη και μουσική του Γιώργου Κυριάκου! Ένα τραγούδι που ήδη έχει αρχίσει και ακούγεται δυνατά στα ελληνικά ραδιόφωνα.

Μαζί της οι μουσικοί Μάριος Μούρμουρας (επιμέλεια-ενορχήστρωση, κιθάρες), Δημήτρης Μαργιολάς (μπουζούκι, λαούτο), Δήμος Πολυμέρης (ακορντεόν), Δημήτρης Χουντής (πνευστά), Μιχάλης Ευδαίμων (μπάσο) και Σπύρος Καραμήτσος (τύμπανα).

Νικητές διαγωνισμού

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ ΠΕΓΙΟΥ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΛΑΧΩΝΗΣ

"Βλέπω τη ζωή σαν ένα χορό. Είναι ανάγκη ο χορός να έχει κάποιο νόημα; Χορεύεις επειδή το ευχαριστιέσαι."

Jackie Mason, Αμερικανός κωμικός

• 1878 - Η Κύπρος προσαρτάται στην Μεγάλη Βρετανία, μετά από μυστική συμφωνία με την Τουρκία.

1911 - Ψηφίζεται το νέο Σύνταγμα της Ελλάδας.