Ο Γιώργος Νταλάρας και η Συμφωνική Σμύρνης στο Ηρώδειο

Ο Γιώργος Νταλάρας με τη Συμφωνική Ορχήστρα της Σμύρνης χτίζουν… Γέφυρες Πολιτισμού το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου στο Ηρώδειο.

Ο Γιώργος Νταλάρας και η Συμφωνική Σμύρνης στο Ηρώδειο

Στο πλαίσιο της πολιτιστικής συνεργασίας μεταξύ των Δήμων Σμύρνης και Νέας Σμύρνης, ο Γιώργος Νταλάρας με την Κρατική Ορχήστρα Σμύρνης επαναλαμ-βάνει για μια μόνο βραδιά στην Αθήνα τη μεγάλη συναυλία που έδωσε στο Μέγαρο Πολιτισμού Ahmed Adnan Saygun, στη Σμύρνη.

Η Κρατική Ορχήστρα Σμύρνης, υπό τη διεύθυνση του Μαέστρου Hakan Sensoy, θεωρείται μια από τις σπουδαιότερες ορχήστρες της Εγγύς Ανατολής. Η σύμπραξή της με τον Γιώργο Νταλάρα, έναν από τους σημαντικότερους Έλληνες ερμηνευ-τές, έχει ως αποτέλεσμα μια συναυλία σταθμό στο μουσικό γίγνεσθαι που ενώνει αρμονικά δύο λαούς και πολιτισμούς.

Η συναυλία περιλαμβάνει επιλογή τραγουδιών Ελλήνων συνθετών και μπαλάντες της Μεσογείου, παραδοσιακά τραγούδια καθώς και ένα ιδιαίτερο αφιέρωμα με τραγούδια από την Μικρά Ασία του Απόστολου Καλδάρα.

Οι Έλληνες σολίστες που συμμετέχουν είναι: Γιώργος Παπαχριστούδης-πιάνο, Γιώργος Μάτσικας και Κωνσταντίνος Γεδίκης-μπουζούκι, Αλέξανδρος Αρκαδόπουλος-πνευστά και Ανδρέας Κατσιγιάννης-σαντούρι. Στο τραγού-δι συμμετέχει η Ασπασία Στρατηγού.
Oι ενορχηστρώσεις είναι του Κώστα Γανωσέλη, στενού συνεργάτη του Γιώργου Νταλάρα στις συναντήσεις του με τις μεγάλες ορχήστρες.

Συντελεστές:
Διεύθυνση Ορχήστρας: Hakan Sensoy
Πιάνο: Γιώργος Παπαχριστούδης
Μπουζούκι: Γιώργος Ματσίκας και Κωνσταντίνος Γεδίκης
Πνευστά: Αλέξανδρος Αρκαδόπουλος
Σαντούρι: Ανδρέας Κατσιγιάννης
Ενορχηστρώσεις: Κώστας Γανωσέλης
Σχεδιασμός ήχου-ηχοληψία: Βαγγέλης Κουλούρης, Αντώνης Ζαχόπουλος
Φωτισμοί: Γιάννης Μανιατάκος
Συμμετέχει η Ασπασία Στρατηγού.

Τα ονόματα των νικητών είναι:

Χρυσάνθη Νικολουδάκη
Λένα Μανιατοπούλου
Βασιλική Σωτηρίου

"Το ταλέντο δεν υπάρχει. Ταλέντο είναι να έχεις τη λαχτάρα να κάνεις κάτι."

Jacques Brel

• 1943 - Πρώτη εκτέλεση στο Στρατόπεδο συγκέντρωσης Χαϊδαρίου. Νεκρός πέφτει από τα πυρά ο έφεδρος υπολοχαγός του Ελληνικού Στρατού Λεβί από τα Ιωάννινα «επειδή αποπειράθηκε να δραπετεύσει την ημέρα της σύλληψής του»