Ο Σταμάτης Σπανουδάκης στο Παλλάς

Ο Σταμάτης Σπανουδάκης παρουσιάζει στο Παλλάς το νέο δίσκο του με τίτλο «Ψυχή μου, μη λυγίζεις».

Ο Σταμάτης Σπανουδάκης στο Παλλάς

Με αίσθημα ευθύνης προς τους χιλιάδες φίλους του Σταμάτη Σπανουδάκη και λόγω των μετεωρολογικών προβλέψεων για δυσμενείς καιρικές συνθήκες τις επόμενες μέρες στην Αθήνα, η συναυλία του γνωστού δημιουργού μεταφέρεται από το Ωδείο Ηρώδου Αττικού (9/10/2018). Συγκεκριμένα, η συναυλία «Ψυχή μου, μη λυγίζεις» θα γίνει στο Θέατρο Παλλάς τη Δευτέρα
29 και την Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2018, ώρα 9.00 μμ.

«Ένας στίχος του 2003 που γίνεται τραγούδι, που γίνεται δίσκος, που γίνεται συναυλία. Μια «κουβέντα» μυστική που καλεί στην έσω ζωή και στην αποφυγή των καθημερινών παγίδων του «κόσμου». Μια μουσική γλυκιά μα κι αντρειωμένη, μια μελωδική ανάσα σε όσα μας ταλαιπωρούν και μας τρομάζουν. Σε όσα γίνονται γύρω και μέσα μας. Εκούσια και ακούσια», τονίζει ο Σταμάτης Σπανουδάκης.

«Έλληνες, πιο ψηλά τα κεφάλια! Τα ρητά των προγόνων μας που «αίμα, δάκρυ και θυσίες σου ζητάνε», η «Φοβερά Προστασία», η παρηγοριά που απλόχερα μας δίνεται και η αιώνια παρουσία, που ζητάει επίμονα, αλλά ευγενικά, να ανοίξεις επιτέλους την πόρτα της καρδιάς σου. Μία συναυλία, λοιπόν, με καινούργια κομμάτια και παλιότερες αγαπημένες στιγμές, σε μια «λάθος εποχή» που αποδεικνύεται, όμως, τόσο κατάλληλη για όσους τον «αγώνα τον καλό αγωνίζονται» καταλήγει ο γνωστός δημιουργός.

Μαζί του:

η ορχήστρα εγχόρδων «Τάμαλο», με σολίστ τον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη (βιολί) και τον Δημήτρη Κοτταρίδη (βιολοντσέλο),

οι Πάνος Κατσικιώτης (ντραμς), Νίκος Χατζόπουλος (κοντραμπάσο), Γιώργος Κοντοβάς (πιάνο),

η τετράφωνη χορωδία «Μελωδοί» με μαέστρο τον Γιώργο Ζιάκα,

και η Παιδική Χορωδία Σπύρου Λάμπρου.

Τα έσοδα της συναυλίας θα διατεθούν στα παιδικά ιδρύματα της Ιεράς Μητρόπολης Σιγκαπούρης και Νοτίου Ασίας. Συγκεκριμένα, θα δοθούν για την εκπαίδευση, τη στέγαση και την ιατρική περίθαλψη 1.000 παιδιών στο Μεντάν της Ινδονησίας, όπου η Ιερά Μητρόπολη λειτουργεί 5 σχολεία (νηπιαγωγείο, δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο, πολυτεχνική σχολή), οικοτροφείο και νοσοκομείο. Με αυτή την φροντίδα, τα παιδιά από τις φτωχογειτονιές του Μεντάν διασώζονται από τις συμμορίες, την κακοποίηση, τα ναρκωτικά και την εγκληματικότητα, και μορφώνονται, ώστε να ζήσουν ως ενήλικες στην πατρίδα τους και να μην αναγκαστούν να πάρουν τον επικίνδυνο δρόμο της παράνομης μετανάστευσης.

Διπλές προσκλήσεις κερίζουν οι:

Κλεοπάτρα Σταμάτη
Αμαλία Κοντού
Κώστας Γοδινόπουλος

"Ο κυνισμός είναι το υποκατάστατο του διανοητικά ανάπηρου για την ευφυΐα."

Russell Lynes

• 1793 - Θάνατος του Γάλλου επιστήμονα και πολιτικού, Ζαν Σιλβέν Μπαγί.

1990 - Στέφεται Αυτοκράτορας στην Ιαπωνία ο Ακιχίτο.