Η Πέννυ Μπαλτατζή στον Κήπο του Μεγάρου

Με την Πέννυ Μπαλτατζή, το κορίτσι που μας έκανε να ερωτευτούμε ξανά το swing και την vintage αισθητική, ανοίγουν οι φετινές συναυλίες στον Κήπο του Μεγάρου.

Η Πέννυ Μπαλτατζή στον Κήπο του Μεγάρου

Πιο ώριμη από ποτέ και λίγο πριν την κυκλοφορία του νέου της άλμπουμ (και πρώτου προσωπικού), η Πέννυ Μπαλτατζή αρχίζει τις καλοκαιρινές της εμφανίσεις από την Αθήνα και από τον όμορφο υπαίθριο συναυλιακό χώρο του Μεγάρου, στο κέντρο της πόλης, την Πέμπτη 14 Ιουνίου στις 9 το βράδυ.

Επιλέγει να μας ταξιδέψει στον ευφάνταστο κόσμο της μέσα από νέα της τραγούδια που έχουν ήδη γίνει γνωστά, μέσα από παλαιότερα πολύ αγαπημένα κομμάτια της («Εξωτικό χαρμάνι», «Καλάθι», «Δεκάρα», «Γυφτάκι»), αλλά και μέσα από πρωτότυπες διασκευές από την ελληνική και διεθνή δισκογραφία («Ξύπνα, αγάπη μου», «Suspicious Minds», «Mambo Italiano» κ.ά.), όλα σε καινούργια ενορχήστρωση. Μαζί της, επί σκηνής, η νέα της μπάντα.

Συμμετέχουν οι μουσικοί:

Μάριος Λαζ Ιωαννίδης │κιθάρες, φωνητικά, ενορχηστρώσεις, live music production
Στέλιος Φραγκούς │πλήκτρα, φωνητικά
Κωνσταντίνος Ζέρβας │τύμπανα, φωνητικά
Ηλίας Καρκαβέλιας │ηλεκτρικό μπάσο, φωνητικά
Αλέξης Στενάκης │άλτο σαξόφωνο, κλαρινέτο

Επιμέλεια ήχου│Νίκος Κόλλιας
Σκηνογραφία │Ζήσης Παπαμίχος
Φωτογραφία│Χρήστος Τζούτης

Κερδίζουν προσκλήσεις

ΠΕΓΚΥ ΜΑΛΕΡΔΟΥ
ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΜΠΟΧΩΤΗ

"1792 - Γαλλική Επανάσταση: Η Εθνική Συνέλευση (Convention Nationale), η οποία είχε αναδειχθεί με καθολική ψηφοφορία, κατάργησε την μοναρχία. Ο Λουδοβίκος ΙΣΤ΄ και η οικογένειά του φυλακίστηκαν.
1934 - Γέννηση του Λέοναρντ Κόεν, Καναδός τραγουδιστής, τραγουδοποιός και συγγραφέας
1937 - Πρώτη έκδοση του Χόμπιτ από τον Τόλκιν.
1964 - Ανεξαρτησία της Μάλτας από το Ηνωμένο Βασίλειο.
1981 - Το Ηνωμένο Βασίλειο δίνει πλήρη ανεξαρτησία στο Μπελίζε
1991 - Ανεξαρτησία της Αρμενίας από την ΕΣΣΔ."

Φρήντριχ Νίτσε, 1844-1900, Γερμανός φιλόσοφος

• Τα όνειρα είναι η ρίζα της μεταφυσικής, η πηγή της ιδέας ότι ψυχή και σώμα είναι ξεχωριστά.