Η Honda κατέκτησε το Moto GP

Η Honda κατέκτησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών Moto GP, έχοντας συνολικά 67 τίτλους κατασκευαστών σε όλες τις κατηγορίες του Road Racing World Championship.
Η Honda κατέκτησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών Moto GP. Στις 29 Οκτωβρίου, ο Marc Marquez (Repsol Honda Team RC213V) τερματίζοντας 4ος στο Grand Prix της Μαλαισίας χάρισε στη Honda τους απαραίτητους βαθμούς για την κατάκτηση του τίτλου κατασκευαστών, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ένα γύρο πριν τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στη Βαλένθια της Ισπανίας.

Σε κάθε αγώνα του Πρωταθλήματος, ο κάθε κατασκευαστής παίρνει τους βαθμούς του καλύτερου αναβάτη και ο τίτλος κρίνεται από το σύνολο των βαθμών μέσα στην αγωνιστική περίοδο. Η Honda κέρδισε φέτος τον τίτλο χάρη στις συντονισμένες προσπάθειες των αναβατών της ομάδας  Repsol Honda, Marc Marquez και DaniPedrosa με τις εργοστασιακές μοτοσυκλέτες Honda, καθώς και του Cal Crutchlow της ομάδας LCR Honda.

Από το 1966 που η Honda κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο στη μεγάλη κατηγορία με την 4χρονη Honda RC181 των 500 cc, ο Ιάπωνας κατασκευαστής έχει κατακτήσει συνολικά 23 τίτλους κατασκευαστών.

2017 Moto GP – Βαθμολογία Κατασκευαστών (στο τέλος του 17ου Γύρου: Μαλαισία)

1η Honda 332 βαθμοί

2η Ducati 303 βαθμοί

3η Yamaha 301 βαθμοί

4η Suzuki 87 βαθμοί

5η Aprilia 64 βαθμοί

6η KTM 64 βαθμοί

Η Honda έχει κερδίσει συνολικά 67 τίτλους κατασκευαστών σε όλες τις κατηγορίες του Road Racing World Championship.