Μια βόλτα στην Αθήνα της Μπελ Επόκ

Είκοσι μαγικές εικόνες των ανθρώπων, των δρόμων και των γειτονιών της Αθήνας, όπως ήταν στα τέλη του 19ου αιώνα.
Μια βόλτα στην Αθήνα της Μπελ Επόκ
της Ηρώς Κουνάδη

Η Αθήνα του Τσίλλερ. Η Αθήνα του Όθωνα. Η Αθήνα των αρχών του 20ου αιώνα, και των τελών του 19ου. Η Αθήνα που είχε «το ωραιότερο θέατρο της Ευρώπης», που φωτιζόταν με λάμπες γκαζιού, που είχε λάσπες στους δρόμους της και φοινικιές στις πλατείες της.

Η Αθήνα της Μπελ Επόκ, της «Ωραίας Εποχής» που κράτησε από το 1871 ως το 1914, όταν ξεκίνησε ο Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος και ο κόσμος σταμάτησε να είναι ωραίος.

Ακολουθήστε μας, σε μια νοσταλγική βόλτα στους δρόμους και τις πλατείες της.

Η οδός Ερμού, όπως ήταν στα τέλη του 19ου αιώνα. Στο βάθος, το ανάκτορο του Όθωνα –η σημερινή Βουλή.

Αθηναϊκό πανόραμα του 1890. Στα αριστερά, ο ναός του Ηφαίστου, στο Θησείο.

Η λεωφόρος Αμαλίας, το 1890.

Η Ομόνοια, τη δεκαετία του 1870.

Ο Ναός του Ολυμπίου Διός και η Πύλη του Αδριανού, στη σημερινή λεωφόρο Συγγρού, όπως ήταν στα τέλη του 19ου αιώνα.

Οι καμάρες του Ηρωδείου, μπροστά από την Ακρόπολη, στη σημερινή Διονυσίου Αρεοπαγίτου.

Στον Εθνικό Κήπο, το 1891.

Η παραλία του Φαλήρου, το 1875.

Η Ομόνοια, το 1900.

Αμαξάς μπροστά από το Πολυτεχνείο, το 1900.

Ιππήλατο τραμ (και δίπλα του… βοσκός με πρόβατα) μπροστά από το Νοσοκομείο Ευαγγελισμός.

Η οδός Αθηνάς όπως ήταν στις αρχές του 20ου αιώνα.

Ο Ελαιώνας, το 1907.

Η Ακρόπολη φωτογραφημένη από τον Λυκαβηττό, το 1910.

Το Δημοτικό Θέατρο του Τσίλλερ, το «ωραιότερο θέατρο του κόσμου», στην πλατεία που σήμερα αποκαλούμε με το όνομα του ανθρώπου που το κατεδάφισε (Κοτζιά).

Η Ερμού, το 1912.

Η Σταδίου των αρχών του 20ου αιώνα.

Η Αγία Ειρήνη, στην οδό Αιόλου.

Το πιστεύετε ή όχι, αυτή είναι η οδός Πατριάρχου Ιωακείμ. Ναι, στο Κολωνάκι.