Δύο Έλληνες στο Παρίσι του 19ου αιώνα

Η πιανίστα Ντιάνα Βρανούση έρχεται στις 11 Ιανουαρίου 2018 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, με σκοπό να συστήσει στο κοινό δύο άγνωστους έλληνες συνθέτες.
Δύο Έλληνες στο Παρίσι του 19ου αιώνα

Camille Marie Stamaty (1811-1870) και Mario Foscarina Damaschinó (1840 -1889): ένας διάσημος στον καιρό του πιανίστας και παιδαγωγός (δάσκαλος του Saint-Saëns, μεταξύ πολλών άλλων) και μια ταλαντούχα και άδικα παραγνωρισμένη γυναίκα συνθέτρια, ελληνικής καταγωγής και οι δύο, έζησαν και σταδιοδρόμησαν στο κέντρο της ευρωπαϊκής μουσικής σκηνής που ήταν το Παρίσι του 19ου αιώνα.

Το ρεσιτάλ πιάνου της Ντιάνας Βρανούση εστιάζει στους δυο συνθέτες, οι οποίοι έζησαν και δημιούργησαν στο Παρίσι την εποχή που κυριαρχούσε στην τέχνη ο Ρομαντισμός. Και όχι μόνον αυτό: η γνωστή ελληνίδα σολίστ ήταν εκείνη που πραγματοποίησε την πρώτη και μοναδική μέχρι σήμερα ηχογράφηση έργου του Κ. Σταμάτη (1991), γι’ αυτό και κάνει τη διαφορά σε αυτό το ρεσιτάλ της στο Μέγαρο, προτείνοντας στο κοινό μια βραδιά με ρομαντικές δημιουργίες που σπάνια ακούγονται στις αίθουσες συναυλιών.

Το πρόγραμμα επικεντρώνεται στα έργα του Καμίλλου Σταμάτη, διάσημου πιανίστα στον καιρό του (δάσκαλος του Σαιν-Σανς, μεταξύ πολλών άλλων) και της ταλαντούχας και άδικα παραγνωρισμένης συνθέτριας Μαριώς Φωσκαρίνας Δαμασκηνού, ενώ συμπληρώνεται με παρτιτούρες άλλων συνθετών (Φωρέ, Σαιν-Σανς, Σαμπριέ, Σούμαν), με τους οποίους συναναστράφηκαν στη διάρκεια της ζωής τους. Μια ξεχωριστή βραδιά την Πέμπτη 11 Ιανουαρίου στις 20:30 στην Αίθουσα Δημήτρης Μητρόπουλος, στο πλαίσιο του κύκλου Vive la France! Λόγω της πρωτοτυπίας και της ιδιαιτερότητας του ρεσιτάλ, θα προηγηθεί των ερμηνειών σύντομη εισαγωγική ομιλία του κριτικού και ιστορικού μουσικής Γιώργου Β. Μονεμβασίτη.

Το πρόγραμμα αναλυτικά

MARIO FOSCARINA DAMASCHINÓ (1850-1921)

Feuillets d’Album, op. 20

Jour de Fête