Πέτρος Κλαμπάνης group στο Μέγαρο Μουσικής

Ο κοσμοπολίτης έλληνας κοντραμπασίστας και συνθέτης επιστρέφει στον Κήπο του Μεγάρου την Παρασκευή 14 Ιουλίου.

Πέτρος Κλαμπάνης group στο Μέγαρο Μουσικής

Μετά την ενθουσιώδη υποδοχή που επιφύλαξε ο διεθνής Τύπος στον Πέτρο Κλαμπάνη και στο πρόσφατο άλμπουμ του με τίτλο «Chroma», το οποίο παρουσιάστηκε σε Νέα Υόρκη και Αθήνα, ο κοσμοπολίτης έλληνας κοντραμπασίστας και συνθέτης επιστρέφει στον Κήπο του Μεγάρου την Παρασκευή 14 Ιουλίου στις 9 το βράδυ για να διηγηθεί στο κοινό, συντροφιά με αγαπημένους του φίλους, «12 μουσικές ιστορίες» γεμάτες συναισθήματα και εικόνες από τις μουσικές του περιπλανήσεις στα μονοπάτια της τζαζ… και όχι μόνο!

Στη φετινή συναυλία του Κλαμπάνη στον Κήπο, οι ζωηρές αποχρώσεις της τζαζ συναντούν τον ήχο του κλασικού κουαρτέτου εγχόρδων αλλά και φωνές γνώριμες και αγαπημένες. Μαζί με τον Σταύρο Λάντσια στο πιάνο και με ένα κουαρτέρτο εγχόρδων, ο γνωστός τζαζίστας παρουσιάζει πρωτότυπες συνθέσεις από την προσωπική του δισκογραφία και υποδέχεται επί σκηνής τους ξεχωριστούς καλεσμένους του: τους Θωμά Κωνσταντίνου, Γιώργο Μαρινάκη και Κώστα Μερετάκη από τους Τακίμ, την Αρετή Κετιμέ και τον Κώστα Παυλίδη που θα ερμηνεύσουν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο ελληνικές –παραδοσιακές και μη– μελωδίες σε δική του ενορχήστρωση.

Συμμετέχουν οι μουσικοί
Σταύρος Λάντσιας (πιάνο)
Μιγκέν Σελμάνι, Διονύσης Βερβιτσιώτης (βιολί)
Παναγιώτης Αράπογλου (βιόλα)
Αλέξανδρος Μποτίνης (τσέλο)
Πέτρος Κλαμπάνης (μπάσο, φωνή, ηλεκτρονικά, σύνθεση, ενορχήστρωση)

Guests: ΤΑΚΙΜ │Θωμάς Κωνσταντίνου (ούτι), Γιώργος Μαρινάκης (βιολί), Κώστας Μερετάκης (κρουστά)
Αρετή Κετιμέ (φωνή)
Κώστας Παυλίδης (φωνή)

Νικητές διαγωνισμού

Igor Incorvaia
Κωνσταντίνος Κολοβιστέας

"Το στολίδι ενός σπιτιού είναι οι φίλοι που συχνάζουν σ’ αυτό."

Ralph Waldo Emerson, 1803-1884, Αμερικανός φιλόσοφος

• 1099 - Α' Σταυροφορία: ο Γοδεφρείδος του Μπουιγιόν εκλέγεται προστάτης του Παναγίου Τάφου στο Βασίλειο της Ιερουσαλήμ.

1962 - Κακή αρχή για το Πρόγραμμα Μάρινερ: το Μάρινερ 1 καταστρέφεται 293 δευτερόλεπτα μετά την εκτόξευσή του.