ΤΕΧΝΕΣΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Το Animasyros έρχεται στη Στέγη

Η Στέγη υποδέχεται το 2018 με τις καλύτερες και πιο δυνατές ταινίες του επετειακού Animasyros 10 με ένα τριήμερο εκδηλώσεων.

Το Animasyros έρχεται στη Στέγη

Ταινίες animation για όλους! Το Animasyros στη Στέγη υποδέχεται το 2018 με τις καλύτερες και πιο δυνατές ταινίες του επετειακού Animasyros 10, το οποίο πραγματοποιήθηκε στη Σύρο τον Σεπτέμβριο.

Οι μικρότερης ηλικίας κινηματογραφόφιλοι έχουν την τιμητική τους στο Animasyros, χάρη σε δύο ωριαίες συλλογές γεμάτες χρώμα και συναίσθημα, μία για παιδιά από 6 ετών και άνω (χωρίς ή με ελάχιστο διάλογο) και μία για όλη την οικογένεια.

Συνδυάζοντας υψηλή τεχνική και εικαστική πληρότητα, βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους από όλο τον κόσμο δίνουν το παλλόμενο στίγμα της σύγχρονης σκηνής του animation, μέσα από μια δίωρη επιλογή των ταινιών που ξεχώρισαν στο τελευταίο Animasyros. Ανάμεσά τους, είναι οι ταινίες L'Ogre (Το τέρας), O Matka! (Μητέρα!) και Aenigma, που απέσπασαν τα τρία βασικά βραβεία του Φεστιβάλ (στο Διεθνές, το Σπουδαστικό και το Ελληνικό τμήμα, αντίστοιχα), αλλά και το πολυσυζητημένο Min Börda (Το φορτίο μου) της Niki Lindroth von Bahr, που έρχεται «φρέσκο» μετά τη βράβευσή του ως καλύτερο animation του 2017 στα νεοσύστατα Emile Awards.

Τέλος, το πρόγραμμα προβολών κορυφώνεται με την προβολή του φιλμ The Ox, της πρώτης μεγάλου μήκους δημιουργίας του Γιώργου Νικόπουλου, η οποία συγχρόνως είναι και η πρώτη ταινία animation που συμμετείχε στο επίσημο διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Συνδυάζοντας την τεχνική καρέ-καρέ με τον σύγχρονο χορό, το θέατρο σκιών και τη ζωντανή κινηματογράφηση, ο σκηνοθέτης χτίζει μια μοντέρνα πολιτική αλληγορία που εμπνέεται από τον αρχαίο μύθο του βασιλιά Μίδα, αλλά αντανακλά τη σημερινή παγκόσμια πολιτικοοικονομική κρίση.

Τα παιδιά στη Στέγη, όμως, δεν βλέπουν μόνο ταινίες κινουμένων σχεδίων, αλλά μαθαίνουν να δημιουργούν και τις δικές τους! Μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας για το 2018 ονομάζεται το τριήμερο εργαστήριο κινούμενης εικόνας της Στέγης, που έχει στόχο να εξοικειώσει τα παιδιά με διαφορετικές τεχνικές animation και ντεκουπαρισμένα υλικά, μέσω της συμμετοχής τους στη διαδικασία δημιουργίας μιας ολοκληρωμένης ταινίας επιστημονικής φαντασίας. Το εργαστήριο animation πραγματοποιείται στο πλαίσιο της προγραμματικής υποστήριξης της Στέγης του Ιδρύματος Ωνάση προς το Animasyros Διεθνές Φεστιβάλ και Αγορά Κινουμένων Σχεδίων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Τρίτη 2 και Τετάρτη 3 Ιανουαρίου

18:00-19:10 | Προβολή για παιδιά από 6 ετών και άνω

Willie and the Foxtrot 01 (O Ουίλι και το Φόξτροτ 01) | Esteban Polito & Santiago Uriarte (CG Animation, 2΄06΄΄, 2017, Ουρουγουάη)
Baozha! (Ένας φύλακας άγγελος) | Jasper Liu Yingxian, Bryan Goo Wai Kiat & Jolene Cheng (Σχέδιο στο χέρι, 6΄45΄΄, 2016, Σιγκαπούρη)
Paper Mates (Χάρτινο ταίρι) | Alexey Mironov (3D ντεκουπαρισμένα υλικά, 5΄30΄΄, 2015, Ρωσία)
Agrinoui (Αγρινούι) | Αλέξης Χαβιαράς (3D, 19΄40΄΄, 2015, Κύπρος)
Full Feather Jacket (Γλάρος σε αποστολή) | Liz el Saadany (2D, 2΄34΄΄, 2015, Ολλανδία)
Ethnophobia (Εθνοφοβία) | Γιάννης Ζιόγκας (Πλαστελίνη, 14΄, 2016, Ελλάδα)
Temptation (Πειρασμός) | Camille Canonne, Laura Bouillet, Michael Hoft, Catherine Le Quang, Pauline Raffin & Martin Villert (3D, 4΄57΄΄, 2017, Γαλλία)
Catherine (Κατερίνα) | Britt Raes (2D Digital, 11΄51΄΄, 2016, Βέλγιο)

19:30-20:30 | Προβολή για όλη την οικογένεια - παιδιά από 10 ετών και άνω

Twin Islands (Δίδυμα νησιά) | Manon Sailly, Charlotte Sarfati, Christine Jaudoin, Laura Cochetel, Raphaël Huot & Fanny Teisson (3D, 7΄18΄΄, 2017, Γαλλία)
We Found the Flower! (Βρήκαμε το λουλούδι!) | Jorn Leeuwerink (2D, 6΄46΄΄, 2017, Ολλανδία)
Polska Warrior | Camiel Schouwenaar (3D, 25΄, 2017, Ολλανδία)
She's Got the Blush (Κόκκινη σαν παντζάρι) | Els Decaluwe (2D, 5΄15΄΄, 2016, Βέλγιο)
L'espace d'un instant (Όσο διαρκεί μια στιγμή) | Alexandre Athané (2D, 13΄58΄΄, 2015, Γαλλία)

21:00-23:00 | BestOf (16+ ετών)

Aenigma (Αίνιγμα) | Αντώνης Ντούσσιας & Άρης Φατούρος (3D, 10΄, 2016, Ελλάδα)
Aurelia | Κρέων Κρυωνάς & Χρήστος Μπουραντάς (2D/3D, 15΄40΄΄, 2015, Ελλάδα)
Pittari | Patrick Smith (Σχεδιασμένο στο χέρι, 4΄, 2017, ΗΠΑ)
L'Ogre (Το τέρας) | Laurène Braibant (2D & 3D Computer Animation, 10΄, 2016, Γαλλία)
Closed-visit (Περιορισμένη επίσκεψη) | Jade Evans (2D, 2΄20΄΄, 2017, Ηνωμένο Βασίλειο)
O Matko! (Μητέρα!) | Paulina Ziolkowska (2D, 12΄15΄΄, 2017, Πολωνία)
L'homme le plus petit du monde (Ο μικρότερος άνδρας στον κόσμο) | Juan Pablo Zaramella (Καρέ-καρέ, 1΄10’’, 2017, Γαλλία/Αργεντινή)
The Gap (Το χάσμα) | Patrick Vandebroeck (3D Computer Animation, 14΄41΄΄, 2016, Βέλγιο)
Race (Αγώνας δρόμου) | Yan Dan Wong (2D Computer Animation, 2΄48΄΄, 2016, Ηνωμένο Βασίλειο)
Garden Party (Πάρτι στον κήπο) | Florian Babikian, Vincent Bayoux, Victor Caire, Théophile Dufresne, Gabriel Grapperon & Lucas Navarro (3D, 6΄50΄΄, 2016, Γαλλία)
The Junction – Chilly Gonzales & Peaches (Η Συνάντηση – Chilly Gonzales & Peaches) | Patrick Doyon (2D, 5΄, 2017, Καναδάς)
In a Heartbeat (Σε έναν χτύπο της καρδιάς) | Beth David & Esteban Bravo (3D, 4΄05’’, HΠΑ)
Tête à Tête (Ενώπιος ενωπίω) | Natasha Tonkin (Σχέδιο στο χέρι & βίντεο, 7΄41΄΄, 2017, Ηνωμένο Βασίλειο)
Τaboek | Dario Van Vree (2D Computer Animation, 2΄44΄΄, 2016, Ολλανδία)
Min Börda (Το φορτίο μου) | Niki Lindroth von Bahr (Καρέ-καρέ, 13΄, 2017, Σουηδία)

Πέμπτη 4 Ιανουαρίου

18:00-19:10 | Προβολή για παιδιά από 6 ετών

Willie and the Foxtrot 01 (O Ουίλι και το Φόξτροτ 01) | Esteban Polito & Santiago Uriarte (CG Animation, 2΄΄06’’, 2017, Ουρουγουάη)
Baozha! (Ένας φύλακας άγγελος) | Jasper Liu Yingxian, Bryan Goo Wai Kiat & Jolene Cheng (Σχέδιο στο χέρι, 6΄45΄΄, 2016, Σιγκαπούρη)
Paper Mates (Χάρτινο ταίρι) | Alexey Mironov (3D ντεκουπαρισμένα υλικά, 5΄30΄΄, 2015, Ρωσία)
Agrinoui (Αγρινούι) | Αλέξης Χαβιαράς (3D, 19΄40΄΄, 2015, Κύπρος)
Full Feather Jacket (Γλάρος σε αποστολή) | Liz el Saadany (2D, 2΄34΄΄, 2015, Ολλανδία)
Ethnophobia (Εθνοφοβία) | Γιάννης Ζιόγκας (Πλαστελίνη, 14΄, 2016, Ελλάδα)
Temptation (Πειρασμός) | Camille Canonne, Laura Bouillet, Michael Hoft, Catherine Le Quang, Pauline Raffin & Martin Villert (3D, 4΄57΄΄, 2017, Γαλλία)
Catherine (Κατερίνα) | Britt Raes (2D Digital, 11΄51΄΄, 2016, Βέλγιο)

19:30 – 20:30 | Προβολή για όλη την οικογένεια - παιδιά από 10 ετών και πάνω

Twin Islands (Δίδυμα νησιά) | Manon Sailly, Charlotte Sarfati, Christine Jaudoin, Laura Cochetel, Raphaël Huot & Fanny Teisson (3D, 7΄18΄΄, 2017, Γαλλία)
We Found the Flower! (Βρήκαμε το λουλούδι!) | Jorn Leeuwerink (2D, 6΄46΄΄, 2017, Ολλανδία)
Polska Warrior | Camiel Schouwenaar (3D, 25΄, 2017, Ολλανδία)
She's Got the Blush (Κόκκινη σαν παντζάρι) | Els Decaluwe (2D, 5΄15΄΄, 2016, Βέλγιο)
L'espace d'un instant (Όσο διαρκεί μια στιγμή) | Alexandre Athané (2D, 13΄58΄΄, 2015, Γαλλία)

21:00 – 22:30 | Μεγάλου Μήκους Ταινία

The Ox (Το Βόδι) | Γιώργος Νικόπουλος (Mixed Techniques, 67΄, 2017, Ελλάδα)
Θα προλογίσει ο σκηνοθέτης Γιώργος Νικόπουλος.
Μετά το τέλος της προβολής θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη.

SPONSORED LINKS

"Κάποιοι άνθρωποι ποτέ δεν θα μάθουν τίποτα, επειδή καταλαβαίνουν τα πάντα υπερβολικά γρήγορα."

Αλεξάντερ Πόουπ

  • 1771 - Η Ισπανία παραχωρεί τις Νήσους Φώκλαντ στην Μεγάλη Βρετανία.
    1788 - Γεννιέται ο φιλέλληνας και ποιητής Τζώρτζ Γκόρντον Μπάιρον, γνωστότερος στην Ελλάδα ως Λόρδος Βύρων.
    1830 - Με το Πρωτόκολλο του Λονδίνου, η Ελλάδα αναγνωρίζεται ως ανεξάρτητο κράτος.
    1840 - Οι πρώτοι Βρετανοί άποικοι εγκαθίστανται στη Νέα Ζηλανδία.
    1949 - Στην Κίνα, οι κομμουνιστές του Μαο Τσετούνγκ καταλαμβάνουν το Πεκίνο.

© 2002-2018 MEDIA2DAY