Στίχοι και μουσικές για την Ημέρα της Ποίησης

”Αναμενόμενοι και μη” καλεσμένοι, από όλους τους χώρους της τέχνης, διαβάζουν το αγαπημένο τους ποίημα, συνοδευόμενοι από ζωντανές ερμηνείες μελοποιημένης ποίησης, καθώς ο Ιανός μετρά αντίστροφα τις ώρες μέχρι να ξημερώσει η 21η Μαρτίου.

Το Βιβλιοπωλείο IANOS και το Δεύτερο Πρόγραμμα 103,7 καλοδέχονται την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης με πρόσωπα από τον χώρο των τεχνών, της πολιτικής, των ΜΜΕ, αλλά και ποιητές, συγγραφείς και φίλους του βιβλίου. Αναμενόμενοι και μη καλεσμένοι διαβάζουν το αγαπημένο τους ποίημα.

Ενδιάμεσα παρεμβάλλονται τραγούδια-σταθμοί της μελοποιημένης ποίησης ερμηνευμένα ζωντανά, συνοδεία ορχήστρας. Ο Κώστας Θωμαϊδης, ο Γιώργος Μεράντζας, ο Δώρος Δημοσθένους, η Μαρία Λούκα, ο Κωνσταντίνος Κληρονόμος και η Ελεωνόρα Ζουγανέλη ερμηνεύουν Μ. Αναγνωστάκη, Γ. Σαραντάρη, Γ. Σεφέρη, Μ. Κατσαρό, Κ. Καβάφη, Τ. Λειβαδίτη, Ο. Ελύτη, Ν. Καββαδία, Σαπφώ, Ν. Λαπαθιώτη, Γ. Ρίτσο, Κ. Βάρναλη, Μυρτιώτισσα, Μ. Πολυδούρη, Ν. Λεοντάρη.

Θα διαβάσουν το αγαπημένο τους ποίημα: Λυδία Κονιόρδου- ηθοποιός, Πέτρος Τατσόπουλος- συγγραφέας, Διονύσης Τσακνής- μουσικός, Τηλέμαχος Χυτήρης- βουλευτής, Χρυσή Καρύδη- βουλευτής επικρατείας, Νώντας Παπαγεωργίου- εκδότης, Μιλένα Αποστολάκη- βουλευτής, Μένης Κουμανταρέας- συγγραφέας, Άννα Γριμάνη- δημοσιογράφος, Δημήτρης Μητρόπουλος- δημοσιογράφος, Μάνος Στεφανίδης- κριτικός τέχνης, Θανάσης Καστανιώτης- εκδότης, Γιώργης Γιατρομανωλάκης- πανεπιστημιακός- συγγραφέας, Κάτια Λεμπέση- εκδότρια, Βασίλης Χατζηιακώβου- εκδότης- βιβλιοπώλης, Μαρία Χούκλη- δημοσιογράφος, Θοδωρής Γκόνης- ηθοποιός- σκηνοθέτης, Άγγελος Δεληβοριάς- διευθυντής Μουσείου Μπενάκη, Πόπη Γκανά- εκδότρια, Γιάννης Ευσταθιάδης- συγγραφέας, Νότης Μαυρουδής- συνθέτης, Παναγιώτης Μάργαρης- μουσικός, Νίκος Ξυδάκης- δημοσιογράφος, Βασίλης Καλαμαράς- δημοσιογράφος, Γιάννης Τριάντης- δημοσιογράφος, Αλέξανδρος Ασωνίτης- συγγραφέας, Παναγιώτης Νούτσος- πανεπιστημιακός- συγγραφέας, Σωτήρης Χατζάκης- σκηνοθέτης-ηθοποιός, Γιώργος-Ίκαρος Μπαμπασάκης- συγγραφέας, Αφροδίτη Αλ Σάλεχ- ηθοποιός- συγγραφέας, Εύα Καραϊτίδη- εκδότρια, Σώτη Τριανταφύλλου- συγγραφέας, Γιάννης Μπασκόζος- διευθυντής Διαβάζω, Θοδωρής Γρηγοριάδης- συγγραφέας, Βασίλης Παπαβασιλείου- σκηνοθέτης, Ναταλί Χατζηαντωνίου- δημοσιογράφος, Κική Παναγιωτίδου- δημ.σχέσεις εκδόσεις Αρμός, Γιάννης Κοντός- εκδόσεις Κέδρος, Γιώργος Χρονάς- εκδότης, Βαγγέλης Ραπτόπουλος- συγγραφέας, Ντίνος Σιώτης- εκδότης (δε)κατα, Θανάσης Νιάρχος- εκδότης ”Λέξη”, Αντώνης Φωστιέρης- εκδότης ”Λέξη”, Σταύρος Ζουμπουλάκης- διευθυντής Νέα Εστία, Δημήτρης Μαραμής- μουσικός, Μαρίνα Λαχανά-μουσική παραγωγός, Κατερίνα Χρυσανθοπούλου- συγγραφέας, Ισαάκ Σούσης- συγγραφέας, Παναγιώτης Μέντης- ηθοποιός- συγγραφέας, Βαγγέλης Ιντζίδης- συγγραφέας, Γιώργος Ανδρέου-συνθέτης, Όλγα Σελλά- δημοσιογράφος, Ηλίας Κατσούλης- καθηγητής, Δημήτρης Μαραμής- μουσικός κ.α.

Από τις 10 το βράδυ της Τρίτης 20 Μαρτίου 2007, μέχρι τη 1 το πρωί της Τετάρτης, ελάτε να ταξιδέψουμε μαζί στη μαγική χώρα των λέξεων, στο café του βιβλιοπωλείου (Σταδίου 24).

Συντονίζει η Μαργαρίτα Μυτιληναίου.

Ενορχηστρώσεις: Γιάννης Παπαζαχαριάκης, Γιώργος Παπαχριστούδης

Η βραδιά μεταδίδεται ζωντανά από το Δεύτερο Πρόγραμμα 103,7.

Τα Βιβλιοπωλεία ΙΑΝΟS, γιορτάζοντας για πέμπτη συνεχή χρονιά την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης (21 Μαρτίου), κυκλοφορούν φέτος σελιδοδείκτες με έργα και στίχους του μεγάλου έλληνα ποιητή Νίκου Εγγονόπουλου, σε συνεργασία με τις εκδόσεις ΙΚΑΡΟΣ και το ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 103,7 FM. Αφορμή απετέλεσε η ανακήρυξη της φετινής χρονιάς ως ”Έτος Εγγονόπουλου”, αφού συμπληρώνονται 100 χρόνια από τη γέννησή του.

Μία σειρά από καλαίσθητους σελιδοδείκτες, προσφέρεται σε όλους εκείνους, οι οποίοι επισκέπτονται τα καταστήματα ΙΑΝΟS. Τους σελιδοδείκτες κοσμούν επιλεγμένοι πίνακες του Εγγονόπουλου καθώς και στίχοι ποιημάτων από τις συλλογές του ”Στην κοιλάδα με τους Ροδώνες”, ”Μην ομιλείτε εις τον οδηγόν”, ”Εν ανθηρώ Έλληνι λόγω”, ”Έλευσις”, ”Τα κλειδοκύμβαλα της σιωπής”.

Προστίθεται έτσι λίγη ποίηση στην πεζή καθημερινότητα και δίνεται η ευκαιρία στους νεότερους να γνωρίσουν τον καταξιωμένο ποιητή και ζωγράφο.